15 Temmuz Nedir, 15 Temmuz'da Türkiye'de Yaşananlar | Türk Bilgin

15 Temmuz Nedir, 15 Temmuz’da Türkiye’de Yaşananlar

15 Temmuz Nedir?

15 Temmuz Türkiye’nin yeniden dirilişi olmuş, 15 Temmuz tüm dünyaya imanın ne olduğunu göstermiş, Türk insanının cesaretini göstermiş, tankın, topun, uçağın nasıl durdurulduğunu gösteren Türkiye Cumhuriyetinin dış mihraplar tarafından asla işgal edilemeyeceğini açıkça ortaya koyan bir gündür.

Türkiye’de tarihler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde, büyük bir askeri kalkışma olmuş, asker sokağa çıkmış, İstanbul’da, Ankara’da ve diğer şehirlerde devlet için kritik öneme sahip noktalar darbeci askerler tarafından işgal edilmiş ve demokrasi hiçe sayılarak, seçilmiş iradeyi darbe yaparak görevden indirilmeye çalışılmıştır. Bazıları bunu sıradan bir askeri darbe olarak görmüş, bazı siyasi parti liderleri ise 15 Temmuz’u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurguladığını ileri sürecek kadar alçalmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de yaşanılanları ve yaklaşık 250 insanımızın nasıl şehid edildiğini, bu darbeyi gerçekleştirmek isteyenlerin aslında kimler olduğunu, hedeflerinin ne olduğunu ve en önemlisi ülkemize nasıl diz çöktürmek istediklerini yazmayı, en önemlisi doğruları bizden sonraki nesilin; çocuklarımızın, torunlarımızın öğrenmesini sağlamak boynumuzun borcu diye düşünüyoruz.

15 Temmuz 2016’yı 16 Temmuz’a Bağlayan Gecede Türkiye’de Yaşananlar

15 Temmuz 2016 tarihinde saatler yaklaşık 21.00’ı gösterdiğinde, Türk milletinin eline silah vererek ülkeyi dış mihraplara karşı korumak için eğittiği sütü bozuk hainler, üzerinde ay yıldızlı bu ülkenin asker kıyafetleri ile Pensilvanya’da bulunan baş hainden aldıkları emir ile İstanbul’da 1. köprü dediğimiz Boğaziçi Köprüsünü ve 2.köprü diye tabir edilen Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü silah zoruyla işgal ederek, köprü koruma polislerini de etkisiz hale getirerek işgal edip, İstanbul’da bulunan ve ülke için kritik öneme sahip olan TRT, Türk Telekom, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Binası, hava limanlarını, otobanları işgal etmiş ve devlet televizyonu olan TRT’de korsan darbe bildirisi yayınlamışlardı.

Bunu duyan, izleyen ve haber alan kahraman Türk halkı sokaklara çıkmış ve darbeye karşı koymaya çalışmıştır. İşgalin şiddeti giderek artmış, işgale karşı koyan Türk halkı ellerinde Türk bayrakları ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri de dahil meydanlara dökülmüş, bu durumu gören üniformalı teröristler ise hiç çekinmeden milletin üzerine kurşunlar yağdırmıştır. F16 savaş uçakları ve helikopterler İstanbul’un üzerinde alçaktan uçmaya başlamış ve tanklar sokağa inerek önüne geçen ne varsa ezip geçmiştir. İlerleyen saatlerde, Cumhurbaşkanının bir kaç günlük tatil için gittiği Muğla’nın Marmaris ilçesi’nde bulunan otele operasyon yapılmış ve Recep Tayyip Erdoğan derdest edilmeye çalışılmıştır. Kaldığı otelden; darbeciler gelmeden 15 dakika önce çıkış yapan Cumhurbaşkanı olası bir saldırıdan son anda kurtulmayı başardı. O gece 1’i Cumhurbaşkanının koruma polisi olan 2 polisimiz şehit oldu.

İstanbul’da kritik binaları işgal eden fetö terör örgütüne mensup askeri üniformalı teröristler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın CNN TV kanalına canlı bağlanarak Türk halkını ülkeyi savunmak, milli iradeye sahip çıkmak için sokağa davet etmesi üzerine, zaten meydanlara akmaya başlayan halkın sayıları binleri, onbinleri,yüzbinleri ve sonra milyonları buldu. Tankın, topun, tüfeğin önüne Türk Bayrakları ile canını siper eden Türk halkı Darbecilere karşı koyarak, polis ile iş birliği halinde geri püskürtüyordu. İstanbul’da çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken Boğaziçi Köprüsünü işgal altında tutan askerlerin hain komutanı er olan askerlere sivil vatandaşın üzerine ateş edilmesi yönünde emir vererek, onlarca insanımızı şehit olmasına sebep olmuştu. İstanbul’da çatışmaların en yoğun olduğu bölgelerden biri de Üsküdar’dı. Burada yolu kapatıp vatandaşın geçmesine mani olmak isteyen askerlerin başındaki hain yüzbaşı, kendisine karşı direnen Acıbadem Mahalle Muhtarını vurarak şehit etti. Sabah karşı İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı özel hareket polisleri tarafından vurarak öldürülen hain yüzbaşının cenazesini kendi ailesi bile kabul etmedi.

15 Temmuz hain girişimini planlayan fetö terör örgütü mitanları Ankara’yı da kan gölüne çevirdiler. Meclis binası bombalandı ki, o anda milletvekilleri görevinin başındaydı. Beştepe’de bulunan Jandarma Genel Komutanlığı da, şiddetli çatışmaların yaşandığı bir başka yerdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar ve kuvvet komutanları darbeciler tarından derdest edilerek rehin alındı ve akıncılar üssüne götürüldü. Kara Kuvvetleri Komutanı derdest edilirken bu durumu gören ve direnen K.K.K ör generalin koruma müdürü yüzbaşıyı komutanının derdest edilmesine karşı koyunca iki ayağından vurularak durdurulabildi.

Bütün bunlar devam ederken özel kuvvetler komutanı Zekai Aksakallı Paşa’yı arayan hainler düğüne Genelkurmay başkanının yerine temsilen kendisinin katılmasını söylerler, Zekai paşa son 1 yıldır bu tür organizasyonlara ben katılmıyorum de se de, durum değişmez. Zekai paşa düğüne eşiyle birlikte katılır ve bazı durumlarda şüphelenmeye başlar. Zekai Aksakallı paşa düğünden hemen ayrılır. Cuntacılar ise onu etkisiz hale getirmek için peşine takılır. Özel Kuvvetler Komutanlığının başına boşuna atanmamıştı Zekai Paşa. Cuntacıları atlatır ve güvendiği askerlerine ulaşarak, gerekli talimatları verir. Bu arada cuntanın Özel Kuvvetler Komutanlığını işgal edip kontrol altına alması için  Tuğ General Semih Terziyi çoktan göndermişlerdir. Ancak hesaba katmadıkları bir şey vardır. Özel Kuvvetler Komutanlığına geren Semih terzi ve beraberindeki Fetö Terör örgütüne mensup asker kılıklı teröristler o gece nöbetçi olan Ömer Halisdemir’e artık yetkinin Semih Terzi’de olduğunu bildirirler. Ömer Halisdemir ise bütün bu olanları aramak için komutanı Zekai Paşayı telefon ile arar. Zekai Paşa askeri Ömer Halisdemir’e Tuğ General Semih Terzi’nin hain olduğunu ve onu öldürmesini ve makama girmesini engellemesini emreder ve ekler, bu görevin sonunda şehit olmakta var oğlum hakkını helal et. Ömer Halisdemir verilen emri uygulayacak ve karargahın girişinde Semih Terzi’yi alnının ortasından vurarak engelleyecektir, bu büyük kahramanı Semih Terzi’nin yanında kışlaya gelen teröristler 30 mermi ile şehit ettiler. (Ruhun Şad Olsun Şehidim)

Ankara’da Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümeninde de olağanüstü bir hareketlilik vardı. Tanklar ile darbeye destek vermek isteyen içinde üst rütbeliler ve subayların yoğunlukta olduğu askeri üniformalı teröristler tarafından kışlanın dışına çıkarılmak istendi ancak vatansever askerler ki, bu askerlerin başında binbaşı Barış Dedebağı vardı. Tankları bozarak engel oldular ve belkide bir çok vatandaşımızın hayatını ve bu kanlı darbenin engellenmesinde büyük bir rol oynadı. Binbaşı Barış Dedebağı darbecilere karşı polis kuvvetlerimiz ile yürütülen başarılı operasyonlar neticesinde darbecileri etkisiz hale getirerek göz altına aldı.

Darbeciler tarafından Özel Harekat Daire Başkanlığı Bombalandı

Darbenin ortaya çıkmasıyla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü tüm polisleri göreve çağırdı. İşgalciler tarafından işgal edilen Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı binalarını kurtarmak için hareket etmek üzereyken, darbecilere ait F16’lar tarafından Özel Harekat Daire Başkanlığına 2 bomba atıldı ve 47 polisimiz şehit düştü.

Fetö bağlantılı teröristler İstanbul Ümraniye’de bulunan Türk Telekom binasını işgal ederek İstanbul’da interneti ve cep telefonu şebekelerini kesmek için gece saat 02.00 civarında binanın paralelinde bulunan Şile Otoyoluna helikopter indirdi. Ancak Ümraniye Emniyet Müdürlüğüne bağlı polislerimizin başarılı savunmasını aşamadılar ve helikoptere binip kaçtılar.

15 Temmuzu 16 Temmuza bağlayan gecede saat 00.05’te CNN televizyonuna canlı yayına bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Milletini meydanlara davet etti ve kendisinin de meydanlara geleceğini açıkladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Dalaman hava alanından bindiği Cumhurbaşkanlığına ait uçağının pilotuna İstanbul Atatürk Hava Limanına inmesi talimatını verdi. Pist ışıkları kapalıydı Atatürk Hava Limanında kule işgal altındaydı. Darbecilere ait F16 lar hava da uçuyordu. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’î arayan Erdoğan pistin ve kulenin darbecilerden temizlenmesini istedi. Kuledeki darbecilere Özel Harekat Polisimiz operasyon yaptı ve gözaltına aldı. Pist ışıkları yandı ve Cumhurbaşkanının uçağı Atatürk Hava Limanına iniş yaptı. Erdoğan Atatürk Hava Limanında basın açıklaması yaparken vatandaşlar tarafından etten duvar örülerek korundu bu sırada Darbeci F16’lar alçak uçuş yaparak Ses hızının üstüne çıkıp bomba gibi patlama sesleri çıkararak vatandaşları korkutmaya çalışsalarda başarılı olamadılar. 

Yukarıda yazdığımız bütün bu olaylar olurken gecenin ilerleyen saatlerinde Türk milletinin ve Türk polisinin omuz omuza vererek darbeye karşı koymasıyla başlayan mücadele gece saat 03.00’den itibaren püskürtülmeye başladı. Darbenin öğrenilmesiyle birlikte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Darbeye karşı savcıları göreve çağırdı ve tutuklama operasyonları başladı. Türkiye bu karanlık geceyi 250 şehit vererek atlattı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Türkiye yep yeni bir güne uyandı ve darbeciler tek tek yakalanmaya başlandı. Bu arada Cumhurbaşkanına suikast timi olan darbeci sat ve sas komandolarından oluşan ekip kaçaktı ve aranıyordu. Yaklaşık 2 hafta sonra teker teker yakalanarak cezaevine gönderildi.

Türkiye’nin yaşadığı 15 Temmuz 2016 gecesi dış basında geniş yer buldu. Türk insanının tankın önüne çıkıp tank kovaladığını, Binaların çatısından F16’lara nasıl olsa aşağı ineciksin diyebildiğini yazan özellikle Arap ve Brezilya basını Türkler ölümden korkmuyorlar diğer devletlerde tank insanları kovalarken Türkiye’de ise insanlar tankları kovalıyor. Türkleri cesaretinden dolayı bir çok yabancı gazete övdü.

Türkiye Cumhuriyetinin vatansever askerlerini, polislerimizi ve en önemlisi vatandaşlarımızı ölmek pahasına vatanını korumayı göze alan ve bu uğurda Şehit olan insanlarımızı yaralanan gazilerimize çok şey borçluyuz hakkınızı nasıl öderiz bilmiyorum.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel