Alexa Nedir, Nasıl Çalışır, Alexa Sıralaması Nasıl Yükselir? | Türk Bilgin

Alexa Nedir, Nasıl Çalışır, Alexa Sıralaması Nasıl Yükselir?

Herkese iyi günler web site ile para kazanma başlıklı makalemizi hazırlarken tamamen doğal yöntemlerle dünyanın en yaygın arama motoru olan ve ülkemizde de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olan Googlede daha çabuk yükselmesi yollarını sıralarken orada sizlere Alexa sıralamasının Google için öneminden bahsetmiştik fakat web site işine yeni başlayan arkadaşlar, alexa yı bilmeyen kişiler Alexa konusuna yabancı olduğundan  bu makalede sizlere Alexanın bilinmeyen yönlerini Alexa ile ilgili en çok sorulan Alexa nedir, Alexa ne işe yarar, Alexa sıralamasının Google için önemi gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir makale hazırlamaya çalıştık. Elbette ki, kimse dört dörtlük değil eksik kaldığımız taraflarımız olacaktır, aşağıda Alexa ile ilgili eksik aktardığımız bilgi varsa yorum bölümünden paylaşırsanız çok seviniriz. 

Alexa Nedir?

Alexa en kısa tabiriyle bir tür ölçme ve değerlendirme sistemidir, şöyle ki, Alexa sitesi web sitelerini; günlük trafik akışını, eklenen makaleleri takip ederek sitelerin dünya ve ülke sıralamasındaki yerini ortalama olarak ifade eder. Alexa bilgileri tam anlamıyla gerçeği yansıtmaz bunun nedeni ise Alexa ölçüm yaparken, Alexa Toolbar eklentisi kullanan insanlar üzerinden yola çıktığından kaynaklanmaktadır. Daha doğru tespitler için, insanlar içinde Alexa Toolbar eklentisi nin kullanımının yaygınlaşmasının web site sahiplerinin yararına olacaktır.

Alexa Sistemi Nasıl Çalışır?

Alexa; Alexa Toolbar Eklentisine entegreli bir şekilde çalismaktadır. Alexa Toolbar sayesinde web sitelerinin trafiğini ölçer, Eklenen yeni makaleleri tarar ona göre de, web sitelerini sıralamaya koyar.

Alexa Sıralaması Nasıl Yükselir?

Alexa sıralaması, web sitenize veya bloğunuza ekleyeceğiniz her yeni makale sitenizi Alexa değeri açısından yukarıya doğru yükseltır. Bir çok web master hergün yeni yeni makaleler yazmasına ve trafik olarak rakiplerinden daha iyi olmasına rağmen, Alexa sıralaması daha geridedir. Bunun nedeni ise sitesinde yayınladığı makalelerin özgün olmamasından kaynaklanmaktadır. Öyle ki, siz günde 10-15 kopya makale ekleseniz bile, rakibiniz 2 günde 2 tane %95-100 özgünlüğe sahip makale ekleyerek sıralamada sizin çok çok üstünüz de yer alabilir. Unutulmamalıdır ki, hergün güncel tuttuğunuz bloğunuzun kopya içerikten dolayi Alexa dan ve Googleden ceza alarak bir önceki güne göre sıralamanız çok altında seyredebilir. Bu duruma düşmemek için bloğunuzda kesinlikle kopya içerik yayınlamak tan kaçının. Alexa Sıralaması çok iyi olmasına rağmen, sıralamasına göre trafik alamayan sitelerin webmasterlerine önerimiz sabırlı olmalarıdır, özellikle yeni kurulan bir sitenin googlede oturması bir kaç ayı almakta olduğundan dolayı verilen emeğin karşılığını muhakkak alırsınız.

Alexa Sıralamasının Google İçin Önemi

Diğer yazımızda da belirttiğimiz gibi Google bir sitenin yayınlamış olduğu makaleleri arama sonuçları sıralamasına koyarken, ilk önce baktığı şey özgünlük ile birlikte Pagerank değeriydi, hatta şöyle bir durum söz konusu çok olmuştur pagerank değeri yüksek olan bir site eklediği makale tamamen orjinal yani özgün olmasa bile, %100 özgün olarak yazan sitenin Google sıralamasında çok çok üstüne çıkabilmakteydi. Bu durumdan da şahsım nezdinde ve bir çok web master tarafından hayal kırıklığından başka bir şey değildi. Google gelişen teknoloji ile birlikte algoritmalarında kullandığı yapay zeka sayesinde arama sonuçlarında sıralama yaparken  2017 yılı itibari ile daha adil bir duruma gelmiştir. Özellikle bir kaç yıl önce Pagerank değerinin artık sıralamaya etki etmeyeceğini açıkladıktan sonra, web Siteler için Alexa sıralaması büyük önem kazanmıştır. Çünkü yenilenen ve sürekli olarak gelişmekte olan Google geçmiste sıralama yaparken sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek kriterler ararken ki, Pagerank değerinin sıralamaya etkisi %80 civarındaydı. Bugün ise, Alexa sıralamasının yanında bir çok kriter aramaktadır ancak, Alexa sıralaması ile birlikte özgünluk %75 civarında sıralamaya etki etmektedir. 

Alexa sıralamasının bir başka önemine dikkat çekmek gerekirse bu da reklam veren şirketlerdir. Bir reklam veren firma düşünün ki, firma yetkilisi tek tuş ile sitenizin kalitesini, trafiğini, prestijini öğrenebilir. Alexa Sıralaması rakiplerine göre daha yüksek olan bir site daima web piyasasındaki pastadan alacağı dilimde yüksek olacaktır.

Yorum

Yorum

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status