Amasya İsmi Nereden Geliyor | Türk Bilgin

Amasya İsmi Nereden Geliyor

Antik İris veya Yeşilırmak’ın ikiye ayırdığı Amasya kayaların arasına kurulmuş bir nehir kentidir. Tarihte Harşena olarak bilinen Amasya Kalesi’nin de bulunduğu tarafta konaklar, tarihi evler ve kaya mezarları vardır. Nehrin diğer yakasında ise yeni şehir kurulmuştur.

 Amasya  tarihte bir çok isim ile anılmıştır. Geçmişten günümüze ”Şehzadeler Şehri” olarak anılan Amasya, tarihe yön veren devlet adamlarını, bilim adamlarını, sultanları, ve edebiyat insanlarını yetiştirmiş Anadolu’nun güzide bir kültür şehrimizdir. Aşağıda geçmişten bugüne kadar Amasya’nın isimleri yer almaktadır.

Hitit, Frig, MedPers dönemlerinden sonra şehrin ismine ilk kez Hellenistik Dönem sikkelerinde rastlanır. MÖ 2. yy.daki 2. Mithridates dönemi sikkelerinde Amaseia, Amassia ve Amasseias yazıları görülmektedir. Bir başka görüşe göre de Amazonlar tarafından kurulmuş olan kent Kraliçe Amasia’nın ismini taşımaktadır. Dünya tarihinin ilk coğrafyacısı kabul edilen Strabon da Amasya’da doğmuş, yaşamış ve ölmüştür.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?
Amasya, İstanbul’a 670 km. Ankara’ya 336 km. uzaklıktadır. Karayolundan Kırıkkale  ve Çorum’dan geçen karayolu ile gidilebilir.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel