Arabanın (Otomobilin) İcadı | Türk Bilgin

Arabanın (Otomobilin) İcadı

Arabanın İcadı ve Tarihsel Gelişimi

Günümüzün vazgeçilmez ulaşım araçları olan otomobillerin, hayatımıza ne zaman girdiğini hiç merak ettiniz mi? Otomobil deyince gözünüzün önünde canlanan profili tamamen unutun ve tarihteki yolculuğumuza başlayalım.

M.Ö. 3000

Arabaların M.Ö. 3000 yıllarında tekerlek ve kızağın bulunmasından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir, ilk çağ kavimlerinin (Sümer, Mısır, Yunan, Asur) arkası açık iki tekerlekli savaş arabalarını bu dönemde kullandıkları bilinmektedir, iki tekerlekli, atlı ve parmaklıklı ilk arabaları İÖ 2000’li yıllarda savaş amacıyla Hititliler yapmıştır.

1680-1770

1680 yılında Newton ilk kez Buharlı Makina ile çalışan Arabasını tasarladı. . Otomobil, Fransızca bir kelimedir. AUTO (kendi),MOBİLE (hareket) kelimelerinin birleşimidir. Newton un tasarladığı buharlı araba sonraki yıllarda; 1770 yılında, Joseph Cugnot “FARDİER” adını verdiği arabasını yaptı. Bu araba günümüzdeki otomobil ve lokomotiflerin atası sayıldı.

1786

James Watt buharlı arabasının şeklini tasarladı ancak bu yeni tasarladığı arabayı öğrencisi Murdack tarafından hayata geçirildi. Bu arabada lokomotife benziyordu ve kullanan kişiler için, Fransızca da ” Ateşçi” anlamına gelen “Chauffeur” yani” Şoför” sözcüğü kullanıldı.

1802

İngiliz Maden Müh. Richard Trevithich yüksek basınçlı buharla çalışan bir buhar makinası yapıp, bunu ilk buhar lokomotifini hareket ettirmek de kullandı. Attan daha hızlı giden ilk taşıt olan Rocket ise 47 km/s hız yaptı.

1885-1891

1885 yılında Alman Gottlieb Wilhelm Daimler gaz ve petrolle çalışan motorunu yaptı aynı yıl oğlu Paul Daimler ve Maybach ” Reitwagen” adını verdikleri ilk motorlu aracı yaptılar. Fransız mühendisleri Rene Pan-hard ve Emile Levassor mekanik araçlar üretmek amacıyla bir ortaklık kurmuşlardı. Daimler, lisansını onlara sattı ve ilk otomobil 1891’de onların fabrikalarından çıktı. Bu, iki kişilik bir araçtı. Montbeliardlı sanayici Armand Peugeot 1891’de Daimler motoruyla işleyen arabalar yapmaya karar verdi: Onun Ürettiği araçlardan biri 2.500 km.Tık yolu düzenli ve saatte 15 kilometre ile almış oldu böylelikle büyük bir başarıya ulaştı.

1893-1895

Peugeot markası o yıllarda ilk olarak 29, 1893’te 40 adet ve 1895’te 72 tane araba sattı. Ortağı olan George Bouton’la başta buharlı arabalar yapmış olan Kont Albert de Dion, 1893’te benzinli araba yapımına geçti. Küçük ya da üç tekerlekli arabalara taktıkları motorlar herkesi  şaşkınlığa uğrattı çünkü dakikada 1.500 devir ile  çılgın bir hızla dönüyordu.

1914

Benzinli arabanın kesin zaferi ise bir teknisyen olan Fransız Fernand Forest’e (1851-1914) borçluyuz. 1882’de elektrikle ateşlenen dört devirli bir motor yaptı ve dört dikey silindirli, supaplı ilk çağdaş motor da onun eseri oldu (1891). Bugün hala gelişimine devam eden otomobil sanayi, durmadan büyüyor.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status