At Nasıl Bir Hayvandır? Atlar Hakkında Bilgi | Türk Bilgin

At Nasıl Bir Hayvandır? Atlar Hakkında Bilgi

Atlar Hakkında Bilgi

İnsanoğlunun kuşkusuz en eski dostlarıdır atlar. Dünya medeniyeti inşa edilirken atlar ve insanlar her zaman aynı yolda, geleceğe birlikte yürümüştür.

Onların hikayesi insanlığın varoluşundan binlerce yıl önce başlıyor. Yer kürenin en eski sakinlerinden olan atların özgürlükleri insanın var olmasıyla daha farklı bir şekle büründü. İnsan çoğalarak, büyüyerek, öğrenerek dünyaya şekil vermeye başladı.

İnsan Oğlunun Kadim Dostu ”Atlar”

Dünya medeniyetinin mimarı olan insan bu serüvende yalnız değildi. Bitmek tükenmek bilmeyen yolculuğunda en sadık ve vazgeçilmez dostları atlar oldu insanların. Savaşta, düğünde, cenazede, sporda ve günlük hayatın her aşamasında atlar insanların en büyük yardımcısı oldu. Binlerce yıllık bu birliktelik bu asil hayvanla insan arasında özel bir bağ oluşturdu. Her ne kadar bazıları atları yalnızca bir hayvan olarak görse de, onlar en az insanlar kadar hassas ve duygulu varlıklar. İnsanlarla aralarındaki bağ oldukça narin.

Cilalı Taş Devri’nden bu yana, ilk at dizginlendiğinden beri onların ruhunu ve dilini anlayabiliyor insanlar. Hayvanların en kabiliyetlisi olan ve binlerce yıldır hayatımızda olan atlar; insanların harp meydanlarında yardımcısı, yük taşımada hizmetçisi, sporda göz bebeğidir.

At, cesur ve atılgan olduğu gibi sahibine son derece itaatkardır. Sahibi dilerse dolu dizgin, dört nala koşar, isterse aheste yürür, isterse durur. Büyük bir teslimiyetle sahibine bağlı olan atlar, her durumda onları memnun etmeye dikkat eder.

Atların Türleri

Tür olarak en bilinenleri Arap, İngiliz ve Midilli atlarıdır.

Türk kültürü gelince akla ilk gelen göçebe kültürüdür. Göçebe kültürünün en önemli unsurur hiç kuşkusuz atlardır. Atlar sayesinde yapılan göçler, Seyahatler ve savaşlar onları değerli kılmış; bu değer, atlı bir kültürün doğmasını sağlamıştır. Kaşgarlı Mahmut, Divanu Lugati’t-Türk’te, ”At Türk’ün Kanadıdır” demektedir. Batılı yazarlardan Sidonius’a göre, ”At, başka bir kavmi sadece sırtında taşır, fakat Hun kavmi at sırtında ikamet eder”. Avrupalılar Hunları ”ata yapışık kavim” olarak adlandırmıştır. Bizans kaynakları da, ”Türkler sanki at sırtında doğmuşlardır, yerde yürümesini bilmezler” demektedir. Buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki, eski Türkler için at yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status