Ayvalığın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Gezilecek Yerleri | Türk Bilgin

Ayvalığın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Gezilecek Yerleri

Marmara Bölgemizde yer alan Ayvalık Balıkesir ilimize bağlı bir sahil ilçesidir. Ayvalık gezilecek yerler olarak oldukça güzel bir ilçemizdir. Ayvalığın gezilecek yerlerini Türk Bilgin ziyaretçileri için hazırladık.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler


Balıkesir ilimize bağlı olan Ayvalık, Ege Denizi kıyısında göz alabildiğine uzanan sahille­ri, pırıl pırıl denizi, denize kadar inen ormanları, başta Cunda olmak üzere adaları ve mutfa­ğıyla ünlü olağanüstü bir sahil kasabasıdır. Ayvalık, dar ve kıv­rımlı sokaklarıyla, cumbalı ev­leriyle, tarihi konaklarıyla unutulmaması gereken turistik bir merkezdir.

Ayvalık, Türkiye’nin zeytinyağı üretim merkezlerinin en önemlisidir.

Bir zamanlar şehrin sokakları zeytinyağı kokardı. Eski Vakıflar Zeytinyağı Fabrikası artık Ayvalık Zeytin Müzesi olarak kullanılıyor.

Ayvalık’ın 8 km. dışındaki Sarımsaklı Plajı 7 km. uzunlu­ğundadır. Bu sahili izlerseniz Altınova’ya kadar gidebilirsiniz. Sarımsaklı’da sabah saatlerinde denize girmek çok keyiflidir. Sarımsaklı’ya giderken geçilen Çamlık’ta deniz ve orman iç içedir. Çamlıktan geçilerek çı­kılan Şeytan Sofrası’nda gün batmaları muhteşemdir. Şeytan Sofrası’ndan Ayvalık’a doğru bakarsanız Tımarhane Adası (Agia Paraskevi) karşınızda kalır.

Bu ada Osmanlı döneminde akıl hastanesi olarak kullanılmıştı. Ayvalık’a sırtınızı vererek ada­lara bakarsanız Dalyan Boğazı solunuzda, Dolap Boğazı sağı­nızda kalır.

Ayvalıkta Ne Yenir?


CundaAdası’nda az da olsa bulunabilen kanela şurubu, tarçın, karanfil ve acı biberle yapılır. Şamata, acı bademden yapılan bir başka şuruptur. Bu şuruplar yazın soğuk, kışın sıcak olarak içilir. Süt tatlıların üzerine de lezzet katması için dökülürler.

Ayvalık’a yaklaşık 80 km uzaklıktaki Kozak Yaylası, Türkiye’nin dolmalık fıstık gereksiniminin tamamını karşılar.

Türkiye’nin en temiz sahil­lerinden ve en güzel ormanla­rından biri adanın merkezine 4 km. uzaklıktaki Ortunç Koyunda bulunmaktadır.

Şehir Merkezi

13 Nisan Caddesi üzerinde bulunan Agia Triada Kilisesi 1865 yılında inşa edilmiş. İki katlı yapının alt katı yörenin sarımsak taşından yapılmış. Ayvalık’ın simge yapılarından biri olan kilise bir süre de tütün deposu olarak değerlendirilmiş. Bugünlerde Hayrettin Paşa Mahallesi’ndeki Kato Panaya Kilisesi Hayrettin Paşa Camii, Hamdibey Mahallesi’ndeld Agi­os Yorgios Kilisesi Çınarlı Ca­mii, Fevzipaşa Mahallesi’ndeki Agios Yannis Kilisesi de Saatli Camii olarak kullanılıyorlar.

Yöre Pazarları

Salı günleri Sarımsaklı Pa­zarı, Çarşamba günleri Altinova Pazarı, Perşembe günleri Ayva­lık Pazarı, cumartesi günleri Cunda Pazarı kuruluyor. Semt pazarı niteliğini koruyan Ar­mutçuk Pazarı da ilginçtir.

Bölge pazarlarında sarı bar­bunya, kuru bakla, deniz börül­cesi ve kabak çiçeği bulunabilir. Kabak çiçeği yeşil kabakların üzerinde açar. Kabak çiçeği sa­bah erken saatlerde toplanır ve çiçekler kapanmadan dolduru­lur. Serin tutmak gereklidir. Susam otu, radika, muhliye, ebegümeci, hindiba, hardalotu, istifno, turpotu, kazayağı, az- maotu, arapsaçı (akkız, şevket-i bostan), izbinye ve nadiren pa­pules bölgenin pazaryerlerinde bulunabilen leziz otlarıdır.

Ayvalık Mutfağı

Azma: Azma, zeytin ağaçları­nın altında yetişen yabani bir ottur. Haşlandıktan sonra soğuk suya alınır ve zeytinyağı ile servis edilir.

Papules salatası: Baklagillerden yabani bezelye ama pek bulunmuyor. Tuz, sirke, limon suyu ve zeytinyağı ile yenilir. Cunda sepet peyniri ızgarada kızartılıp bol yeşillik üzerinde sunulur.

istifno (köpek otu): Radika gibi hafif baharatlı bir ottur. Sarımsak, zeytinyağı ve limon suyu ile yenilir.

Cibez: Turpgiller ailesindendir. Lahananın ve karnabaha­rın toplanmasından sonra köklerinden yetişir. Haşlandıktan sonra dövülmüş sarımsak, limon suyu ve zeytinyağı ile tadına doyum olmaz. Ege Bölgesi’nde görülür.

Muhliye otu: Kıbrıs’te ve Cunda Adası’nda yetişir. Bamyaya benzer. Semizotu gibi pişirilir.

Patlıcan böreği: Kalın dilimlenmiş patlıcanlar, dereotu ve tuzsuz lor ile kızartılır.

Sandal sefası: Kabaklar ikiye bölünür ve hafif haşlandıktan sonra fırın tepsisine dizilir. Dana eti, tavada sarımsak, soğan ve domatesle sote edilir. Etler pişince kabakların içine doldurulur ve kırmızıbiberle süslenerek firma sürülür. Izbinye: Hafif acımsı bir ot olan izbinye, taze sarımsak, kuru soğan ve zeytinyağı ile sote edilir. Üzerine yumurta kırılarak kırmızıbiber ile servis edilir.

Otlu börek

Uskumru balığı: Zeytinyağı ve elma sirkesi ile marine edilerek sunulur.

Marine edilmiş ahtapotlar, portakal ve limon kabukları ile şişe dizilir ve taze biberiye ile birlikte ızgarada pişirilir.

Asma yaprağında sardalye balığı.

Denizkestanesi.

Karidesli mantı.

Tavuklu keşkek.

Fener balığı:güveçte akkız ve krema ile pişirilir.

Fener balığı kavurması: Kalamar yumurtası kavurması. Papalina: Hamsi ailesinden olan papalina kılçığıyla birlikte yenilir. Ağustos ayı en iyi mevsimdir.

Lor peyniri: hafif kavrulmuş çam fıstığı ve vişne reçeli ile sunulur.

Lor tatlısı: Yumurta sarısı, pudra şekeri ve az miktarda un ile yapılır.

Mutlaka

Eski Liman’ın ucunda, kesme sarımsak taşından yapılmış, kazıklar üzerinde denizde yüzer gibi duran Kanelo (Denizci Kafeterya) Ayvalık’ın simge yapılarından bir diğeridir. Bir kahve içmeyi unutmayın.

Ayvalık Tanıtım Videosu


Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel