Bayrağımız (Ay Yıldız) Rengini ve Şeklini Nereden, Nasıl Almıştır? | Türk Bilgin

Bayrağımız (Ay Yıldız) Rengini ve Şeklini Nereden, Nasıl Almıştır?

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemizde milli birliğimizin sembolü, uğruna nice şehitler verdiğimiz ayyıldızlı bayrağımızın hikayesini, şeklini ve rengini nasıl aldığı hakkında bilgi verdiğimiz bu makaleyi siz değerli okurlarımız için hazırladık.

Bayrağımız Nasıl Oluştu


Türk bayrağımız yani Ayyıldızlı o yüce bağramıza şöyle bir uzaktan bakıldığında insanın hüzünlenmemesi elde değil. Çünkü o nazlı bayrağımız uğruna ne yiğitler toprağa düşmüş, şehit kanlarıyla toprakları sulamıştır. Atalarımız bayrağımızı indirmemek için canlarını hiçe sayarak feda etmiştir. Çünkü Türk boyun eğmez, eğemezdi. Bağımsızlıktan hiç bir zaman taviz vermeyen ve hep hür yaşayan bir milletimiz var ve geçmişte, tarihin her döneminde günümüzde bile damarlarımızda dolaşan o asil kan günü geldiğinde ortaya çıkmasını biliyor. Bayramızın hikayesine bakıldığında pek hüzünlüdür. Uğruna canlarını hiçe sayarak feda eden dedelerimizi anlatır bize. Milletimizin vatanımızın bağımsızlığı için verdiği büyük mücadeleyi anlatır.

Ay yıldızlı bayrağımız, kırmızı rengini şehitlerimizin kanından almıştır. Bayrağı­mız, atalarımızdan bize kalan çok değerli ve kutsal bir emanettir. Atalarımızın, bay­rağımız uğruna canlarını feda etmişlerdir. Bu durumu Mehmet Âkif Ersoy şöyle dile getirmiştir:

“Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor.

Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor!”

Mithat Cemal Kuntay da bir dizesinde;

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” diyerek bayrağın önemini ifade etmiştir. Bayrağımızla ilgili dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Örneğin; bayrak yere düşürülmez, atılmaz, yırtılmaz, yakılmaz. Bayrak çekilirken selam durulur. Bayrağımıza önce saygı duymak ve saygı duyulmasını sağlamak her Türk’ün bir görevidir.

Konu Hakkında Bilgilendirici Video


Yorum

Yorum

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel