Bebeklerde uyku Sorunu ve Çözümü | Türk Bilgin

Bebeklerde uyku Sorunu ve Çözümü

Bu yazımızın içeriğinde bebeklerde görülen uyku probleminin nedenleri ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bebeklerde Uyku Problemi


Henüz yeni çocuk sahibi olan anne ve babaların belkide en çok endişe duydukları konuların en başında bebeklerinin uyku düzeni gelmektedir. Uyku problemi olan bebeklerin sadece ebevynlerin değil bütün ailenin hayat kalitesini düşürür. Oysa bu probleme karşı evde çok basit uygulanabilecek yöntemler ile bu sorunun üstesinden çok rahat bir şekilde gelmek mümkündür. Bebeklerin normal uyku düzeni hakkında detaylı bilgileri bir önceki yazımız olan Bebeklerde Beslenme ve Uyku Düzeni başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Bir bebeğin gelişimi için en temel etmendir, uyku. İlk aylarda beyni inanılmaz derecede aktif olan bebek, şaşırılacak bir hızla büyür ve hayata dair yeni bağlantılar kurar. Dünyası hakkında yeni bilgiler edinir; bu bilgileri işler ve depolar. Enerji depolamak, güç kazanmak ve büyümek için bedeninin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bebek, dinlenmeye gereksinim duyduğunda ya da beyni fazla uyarıcı aldığında uyuyacak, yeteri kadar uyuyup enerji depoladığında ise uyanacaktır. Başlangıçta onun da sizin de yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu durum ilk birkaç hafta, bu şekilde devam eder. Yenidoğan bebekler kendilerini sakinleştirmeyi bilmez, bu nedenle uyandıklarında isteklerine hızlı cevap vermek gerekir. Dört ya da beşinci haftadan itibaren gündüz ve gece düzeni kurmaya başlayarak uyku saatlerini ayarlayabilirsiniz. Gerek gündüz, gerekse gece uykusu için onu hergün aynı saatlerde yatırın. Böylece bebeğinize hayatın bir ritmi olduğunu öğretebilirsiniz. 6 aylık olduğunda, bebeğiniz uyku anlamında gelebileceği en mükemmel noktaya ulaşır; gece boyunca uyuma kabiliyeti. Düzenli gece uykusu, gün içinde daha hareketli olmasını da beraberinde getirir; emekler, oturur, ayağa kalkmak için tutunur. Hareketli bebek, yorgun bebek demektir. Bu nedenle onun ihtiyacı kadar dinlenmesini sağlamanız çok önemlidir. Bir bebeğin 6. Ayından 12. Aya kadar günlük uyku ihtiyacı 14-15 saattir. Bununla birlikte her bebek birbirinden farklıdır. Bazı bebekler uykuya daha az ihtiyaç duyar.

Bunlara Dikkat !


Bir bebeği uyutmaya çalışırken bebeğin tok, altının temiz, ortam ısısının ve üzerindeki kıyafetin uygun olduğunu bilmek gerekir.

Bebekleri sallayarak uyutmayın! Bebek sallanırken gözler sabit bir noktaya bakarken, iç kulaktaki sallantı uyarıları baş dönmesi gibi bir hisle uykuya geçişe neden olur. Bebek uyku ihtiyacından çok sersemlik hissiyle uykuya  geçer.

3 Adımda Uykuda…


Bebeğinizin ihtiyacı olan uykuyu almasını sağlamak için şu üç adımlık gece rutinini uygulayabilirsiniz; Ilık bir banyo, rahatlatıcı bir masaj ve sakinleştirici aktiviteler. Bebekler tekrarı sever; tekrarla öğrenir ve kendilerini güvende hissederler. Bu rutinleri uygulayarak ‘’yatma zamanı geldi’’ mesajını verin; bu hem uyumasına hem de aranızdaki bağın güçlenmesine yardımcı olacak. Bebeğinizle bu keyifli seromoninin tadını çıkarın. Banyo ve masajın ardından sakinleştirici aktivitelerle-ninni söyleyebilir, kitap okuyabilirsiniz-uyku rutinini tamamlayın.

Bebeği düzensiz uyuyan, uyku problemi yaşayan pek çok anne; gereksiz endişe, aşırı kontrol hissi veya üzüntü yaşar. Oysa pek çok bebekte uyku düzeni, zamanla kendiliğinden oturur; bu nedenle rahat olun. Gününüzü temizlik yaparak geçirmeyin; sık sık bebeğinizle yürüyüşe çıkın, beraber yoga yapın, oyun oynayın, hatıra defterine bir şeyler yazın. Onunla kaliteli zaman geçirin. Bu keyifli aktiviteler bebeğinizin, belirlediğiniz saatlerde daha rahat uyumasını sağlayacaktır.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status