Bilgisayarın Beyni Neresidir, Bilgisayarın Beynine Ne Ad Verilir | Türk Bilgin

Bilgisayarın Beyni Neresidir, Bilgisayarın Beynine Ne Ad Verilir

Günümüzde giderek hızla gelişen teknoloji ile gündelik hayatımızda vazgeçilmezler arasında hiç kuşkusuz ki, listenin başında bilgisayar gelmektedir. Bilgisayar hayatımızın bir parçası olmuştur. Bir çok kullanıcı bilgisayarın parçalarının isimlerini bilmez. İşte bu yazımızda bilgisayar hakkında kısa kısa bilgiler vererek özellikle bilgisayarın beyni nedir, bilgisayarın beyninin ismi nedir. Beyne verilen adı nedir gibi sorulan sorulara cevaplar verebilecek bir makaleyi siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istedik.

Bilgisayarın Beynine Ne Ad Verilir?


Bilgisayarlarda tıpkı insanlarda olduğu gibi bilgisayarların diğer parçalarına komut göndererek onları yönlendiren eleman işlemci, diğer adıyla da beyindir. İşlemci bilgisayarın çalışmasını, istenilen bir işlemin yerine getirilmesini diğer parçalara aktararak bilgisayarın çalışmasını sağlamaktadır. Her bilgisayarın işlemcisi aynı olmayabilir. Bilgisayarlarda bulunan işlemciler özelliklerine ve türlerine göre birbirinden ayrılır.

Bilgisayarın İcadı İle İlgili Yazımızı Okumak İçin Lütfen Linke Tıklayın Bilgisayarın İcadı

İşlemci Nasıl Çalışır, Yapısı Nasıldır?


Bilgisayarın beyni olan mikroişlemcilerin görevi, bilgisayarda yapılabilecek  bütün işlerin yapılmasını sağlayan parçadır. Bilgisayarda bulunan diğer parçalar mikro işlemciye endeksli olarak çalışmaktadırlar. İşlemci diğer parçalardan gelen bilgileri kullanıcısının anlayacağı dilde ona anlayabileceği bir dile dönüştürmekle görevlidir.Mikroişlemciler bilgisayarın icat edildiği ilk bilgisayardan başlayacak tarih boyu gelişimini sürdürerek, günümüzde binlerce işi aynı anda yapabilecek kapasiteye gelmiştir. Bilinen en iyi işlemci İntel’dir. İlk yıllarda tek çekirdek olarak görev yapan işlemciler şuanda 4 çekirdek ve daha yüksek bir çekirdek yapısına sahip olması dolayısı ile çok hızlı çalışmaktadırlar.

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken en hassas parçalarından birisi işlemcidir. İşlemcinin ısınması, yanması gibi durumlarda bilgisayar aşırı ısınırsa çok yavaş çalışır bu bakımdan işlemcinin soğumasını sağlayabilecek kapasitede bir fan gerekir. 

Konu Hakkında Bilgilendirici Video


Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status