Canan Dağdeviren Kimdir,Neyi Ne Zaman İcat Etmiştir (Bulmuştur) | Türk Bilgin

Canan Dağdeviren Kimdir,Neyi Ne Zaman İcat Etmiştir (Bulmuştur)

Bu yazımızda sizlere Canan Dağdeviren kimdir, Canan dağdeviren’in buluşları ile ilgili bilgiler veren faydalı bir makale hazırladık.

Candan Dağdeviren Kimdir?


Boğaziçi Üniversitesinin düzenlemiş olduğu lectures programı kapsamında dünyanın en iyi akademisyenleri Boğaziçi Üniversitesinde buluştu. Bunlardan biri de Doktor Canan Dağdeviren’dir. Bilim dünyasına fayda ve bilgi sağlayan bir çok buluşun mimarı olan Canan Dağdeviren Forbes dergisinin yayınladığı 30 yaş altı bilim listesine girerek Türkiye’yi onurlandırdı.

4 Mayıs 1985 İstanbul doğumlu olan Canan Dağdeviren fizik mühendisidir. Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesi Gençe Akademi üyeliğine seçilmiş olan ilk Türk olma özelliğini taşıyor.

İlköğretim ve lise  eğitimini Kocaeli şehrinde bitiren Canan Dağdeviren 2007 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde Fizik Mühendisliği Bölümünden Mezun olduktan sonra 2009 yılında yüksek lisansını Sabancı Üniversitesinde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programında bitirdi.

Canan Dağdeviren’in Buluşları


Yüksek Lisansı tamamladığı yıl olan 2009’da Fulbright bursu kazanma başarısı göstererek, UIUC Malzeve Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora’ya başladı. Doktora sürecinde bir çok çalışma yapan Candan Dağdeviren özellikle esnek, katlanabilir ve deri üstüne yapıştırılabilir aynı zamanda da giyilebilir olan elektronik aletler ile ilgili bir çok çalışma yaptı. Medikal teknoloji alanında bir çok deney ve çalışmalar yapan Candan Dağdeviren pilsiz olarak çalışabilen giyilebilir bir kalp çipi olan PZT MEH aletini icat etti. Candan Dağdeviren bir başka çalışmasında ise cilt kanserini teşhis edebilen bir cihaz geliştirdi. Bu buluşlarından sonra Forbbes listesine 30 yaş altı bilim insanı olarak giren ilk Türk oldu.

Canan Dağdeviren verdiği çeşitli demeçlerinde bilime olan sempatisinin hayatında yaşadığı 2 dönüm noktasından sonra başladığını söylerken, özellikle babasının hediye etmiş olduğu Marie Curie adlı kitap ve Erdal İnönü’den kendisinin aldığı Anılar ve Düşünceler isimli eserin hayatına yön vermesinde çok etkili olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Erdal İnönü ile lisedeyken tanışmasının alan seçimlerinde etkili olmuş ve Fizik mühendisliğinin temelini oluşturmuş. İşine Motivasyon olma konusunda sıkıntı çektiğinde motive olamadığında ise Mustafa Kemal Atatürk’ten çok ilham aldığını ve böylece işine daha motive olabilediğini ise bir başka demecinde açıklamıştır.

Başarıları


♦ Forbes dergisinde 30 yaş altı bilim insanı listesine girdi.

♦ Harward Üniversitesinde ise Genç Akademi üyeliğine seçildi.

♦ MIT Technology Review tarafından her yıl düzenlenmekte olan 35 yaş aldı Mucitler listesinde yer almıştır.

Konu Hakkında Bilgilendirici Video


Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel