Çeşme Nasıl Bir Yerdir, Çeşmenin Gezilecek Yerleri | Türk Bilgin

Çeşme Nasıl Bir Yerdir, Çeşmenin Gezilecek Yerleri

Çeşmenin Tarihi

Antik dönemlerde kentin adı Kyssus olarak geçer. Kent, MÖ 6. yy.da Erythrai’nin iskelesiydi. Ortaçağda Sakızlı Rum­ların yaşadığı kent, 14. yy. son­larında Türk hâkimiyetine geçer. Türk denizcileri su gereksinim­lerini kentin çeşmelerinden al­dıkları için kenti bugünkü is­miyle anmaya başlar. Çeşme, 14. yy.da deniz ticaretinin önemli limanlarından biri olur. Çeşme’de 6 Temmuz 1770 günü yaşanan karanlık sayfada Rus donanması Osmanlı donanma­sını yakar. 1922 yılındaki mü­badele de bölgenin hüzünlü tarih sayfalarının bir diğeridir.

1508 yılında inşa edilmiş olan Çeşme Kalesi, müze olarak kullanılıyor, festivallerde ve et­kinliklerde değerlendiriliyor. Kanuni Sultan Süleyman döne­minde inşa edilmiş olan bedes­ten kalenin karşısındadır.

Kale­nin hemen yanındaki İnkilap Caddesi üzerindeki Agios Haralambos Kilisesi 1832 yılına tarihlenir. Onarımdan geçirilmiş olan kilise, kültür merkezi ola­rak hizmet vermektedir.

Lima­nın diğer yanından devam eden caddeyi izlerseniz Çiftlik’e, Altınkum ve Azmak plajlarına kadar gidebilirsiniz.

Sakin ve pırıl pırıl deniziy­le Ayayorgi, Paşalimanı, Dalyan ve Altınyunus yarımadanın diğer muhteşem sahilleridir. Çeşme’den tekneyle hemen kar­şıdaki Sakız Adası’na (Chios) gitmek de olasıdır.

Sakız Reçeli

Sakız ağacından elde edilen sakız damlalarıyla yapılan reçel ve dondurmaların mutlaka tadına bakın.

Nasıl Gidilir?

İzmir’den sonra yeni otoyolla 1 saatte gidebilirsiniz

Mutlaka

Çeşme’ye yaklaşık 7 km. uzaklıktaki Alaçatı sörf tutkunları için dünyanın en elverişli rüzgarlarını sunan bir sahildir. Alaçatı, son senelerde restore edilmiş taş evleriyle de öne çıkmaya başlamıştır, iki kilometrelik kumsalıyla öne çıkan Ilıca ve şineşi alı termal suları ve çamur banyoları da ile bilinirler. Yıldızburnu’nda denizden çıkan sıcak su da çok ilginçtir.

Yorum

Yorum

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status