Dünya'da Çay İçen İlk Türk Kimdir | Türk Bilgin

Dünya’da Çay İçen İlk Türk Kimdir

Çay İçen İlk Türk

Rivayet odur ki çay içen ilk Türk Hoca Ahmed Yesevi imiş. Türklerin dini ve tasavvufi hayatında büyük etkisi olan ve ”Pir-i Türkistan” diye anılan Ahmed Yesevi’ye konuk bulunduğu bir evde çay ikram edilmiş. İlk kez denk geldiği bu sıcak içeceğin kendine iyi yaklaştığını ve deva niyetine içilmesi gerekliliğini söylemiştir.

Çay ile ilgili bu hoş rivayeti bir yana bırakıp tarihi realiteye yüzümüzü çevirdiğimizde karşımıza Sultan II. Abdülhamid çıkıyor. Abdülhamid döneminde çayın devalı ve besleyici bulunduğu, dahası ticari olarak da büyük bir ciddiye sahip bulunduğu gerekçesiyle bu bitkinin tarımının yapılması amacıyla kendisinden izin istenmiştir. Sultan’dan gelen müsaadeyle beraber Japonya’dan tohumlar getirtilmiş saadeyle beraber Japonya’dan tohumlar getirtilmiş ve ilk çay fideleri Bursa’ya dikilmiştir.

20. yüzseneın başında, 1910 senesinde Çay ile ilgili Malumat adıyla bir kitap kaleme alan Mehmet İzzet, çay içme alışkanlığının hal arasında yaygınlaştığına işaret ediyor.

Bu tarihten 7 sene sonra, Halkalı Yüksek Ziraat Mektebi Müdür Vekili Ali Rıza Erten başkanlığındaki bir kurul Rize ve çevresinin çay tarımına ideal bulunduğunu belirleme ederke bir rapor hazırlamış, fakat 1. Dünya Savaşı sebebiyle bu konuda bir hamle yapılamamıştır. 1924’e gelindiğinde bir kanunla çay yetiştirilmesi teşvik edilmiş, Ziraat Umum Müdürü Zihni Derin’in çabalarıyla da 1940’da ”Çay Kanunu” çıkarılmış, 1947’deyse Rize’de ilk çay fabrikası açılmıştır.

O günden bu yana çay hayatımızın derhal her derhal bize eşlik etmekte. Her sabah kahvaltıda bir bardak dahi olsa içmeden yapamadığımız, yoğun işlerimiz arasında soluklanmak amacıyla içtiğimiz, çat kapı gelen konuklerimize teklifsizce ikram ettiğimiz çayın ülkemizdeki kısa tarihi böyle.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel