Erozyon Nedir, Neden Olur, Nasıl Önlenir | Türk Bilgin

Erozyon Nedir, Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Bu yazımızda okurlarımıza erozyon nedir, Erozyon nasıl oluşur, erozyon neden olur, erozyon nasıl önlenir ve erozyon hakkında bilgi bulunduran güzel bir makale hazırladık. Bir sonraki makalemizde görüşmek ümidiyle…

Erozyon Nedir?, Nasıl Oluşur?


Erozyon en kısa tanımla; yeryüzünde bulunan toprağın dış etkenlerle (rüzgar, sel, yağmur) başka bir yere taşınma olayıdır. Erozyonun iki çeşidi vardır. Birincisi insanların neden olduğu, ikincisi de doğal erozyondur. İnsanların neden olduğu erozyon çeşidi insanların toprak üzerinde bulunan ağaçları veya bitkileri kesmesi sonucu toprağın ana yapısının bozulması sonucunda toprağın giderek kurulaşması ve ağaçsız kalmasından dolayı meydana gelen erozyondur. Doğal erozyon (Doğal aşınma) ise erozyonun insanlar tarafından zarar vermemesine rağmen rüzgar, sel ve yağmurun etkisiyle kayaların ve toprağın aşınarak başka yerlere taşınması olayıdır. Erozyonun insanlara zararı yoktur fakat bazen tarım arazilerinde meydana geldiği için insanlara zarar verebilmektedir.

Erozyon genelde bozuk toprak yapısında meydana gelmektedir. İnsanların doğaya verdiği zararlardan dolayı daha da bozulan toprak yapısında kesilen ağaçlar ve makiler arazinin doğal yapısını bozar. Toprağın üzerinde ağaç olmadığından dolayıda zemin kayganlaşır ve doğal afetler olarak sayılan fırtına, sel v.b olaylarla toprak yapısı daha fazla dayanamayarak kaymaya başlar ve erozyon oluşmasına neden olur.

Erozyonun Neden Olduğu Sorunlar


Yazımıza başlarken de belirtmiştik erozyonun insanların sağlığına direk olarak etki etmez, zarar vermez ancak toprağın doğal yapısını bozduğundan dolaylı olarak zararları da insanlara yansıyabilir. Erozyonun neden olduğu zararları paylaşacak olursak:
♦ İnsanların tarım yaptığı arazilerde bulunan toprağın yapısında bulunan verimli bakterileri başka yerlere taşıyarak tarım arazilerinin verimsiz olmasına neden olur.
♦ Erozyondan dolayı dere yataklarına giden kum taneleri, daha sonra yağacak olan şiddetli yağmurlar dere yataklarının dolmasına sebep olarak sel baskınlarına neden olabilir. Bu durum ülkemizde en sık rastlanan olaylardan biridir.
♦ Erozyon toprağı aşındırdığından erozyon oluşan bölgenin çölleşmesine neden olabilmektedir.
♦ Erozyonla topraktaki bakterilerin taşınmasından dolayı verimsizleşen arazide bitkilere gerekli olan besinleri sağlayamadığından bitkiler yaşayamaz hale gelebilir ve toprağın doğal yapısının değişmesine neden olabilir.Erozyondan Korunmanın Yolları Nelerdir ?
 Erozyonun verdiği zararlardan korunabilmek için alınması gereken önlemler vardır. Zira erozyondan korunmak imkansız diye bir şey yoktur. Erozyondan korunmak için:
♦ Arazinin toprak yapısına uygun ve yeteri kadar bitki örtüsü bulunduğunda o arazi erozyona karşı korunabilir. Bunun da en basit yolu yeteri kadar ağaç dikmekten geçer.
♦ Özellikle tarım arazisi olarak kullanılan arazilerin kullanımı çok önemlidir. Erozyon tehlikesi olan tarım alanlarını kesinlikle toprak eğime dik bir şekilde işlenmelidir. Eğer toprak eğime paralel olarak işlenirse erozyon oluşması kaçınılmazdır.
♦ İnsanlar maalesef tarım arazisi oluşturmak için ormanları yok ediyor. Bu durumda arazinin toprak yapısını bozduğundan dolayı erozyon tehlikesi baş gösterebiliyor. Ormanları korumak erozyona karşı en etkili yöntemlerden biridir.
♦ Eğim düzeyi çok yüksek olan arazilerin taraçlaması kesinlikle yapılmalıdır.
♦ Rüzgarın çok şiddetli olduğu yerlerde ağaçlandırma çalışması yaparak rüzgar hızının düşmesini sağlayarak böyle yerlerde erozyon oluşmasının önüne geçilebilir.
♦ Hayvancılık yapılan bölgelerde meraların hayvanlar tarafından sık sık otlatılması arazideki bitki örtüsünü bozduğu için mera hayvancılığı yerine ahır hayvancılığı tercih edilmelidir.
♦ Çiftçileri erozyon konusunda bilgilendirerek bilinçli tarım yapan insanlar yetiştirilmelidir. Böylece çiftçiler basit bir şekilde kendileri önlem alarak erozyonun önlenmesine katkılarda bulunacaktır.
Erozyonun Verdiği Zararlar

♦ Bir bölgede bulunan arazideki bitkilerin yok olması, erozyon oluşumunun yanında toprak kayması, taşkın ve çığ felaketleri riskini yükselmesine neden olmaktadır.
♦ Erozyon oluşması sonucunda aşırı verimsizleşen tarım arazileri ile geçimini sağlayan insanlar toprağın kısırlaşmasından dolayı geçinemez ve kırsal bölgelerden kentlere büyük göçlerin yaşanmasına neden olur. Bu durum git gide artarak çok büyük ekonomik ve toplumsal sorunların oluşmasına neden olur.
♦ Meraların erozyon nedeniyle yok olması hayvancılığında yapılamamasına neden olacağından hayvancılık ile geçim sağlayanların iş olanaklarını da düşürür.
♦ Erozyon nedeni ile taşınan verimli topraklar barajları ve gölleri doldurarak ömürlerini kısalmasına neden olmaktadır.
♦ Toprak üzerinde bulunan yeşil bitki örtüsünün erozyon ile yok olmasından sonra iklim değişikliğinin yanında ekolojik dengenin de bozulmasına neden olarak büyük ekonomik zarara uğratır.
♦ Kısırlaşmış kuraklaşmış toprağın üzerinde hiç bitki kalmadığından kar ve yağmur suyunu yeteri kadar ememeyen toprak; doğal su kaynaklarını besleyemez ve su sorununun ortaya çıkması muhtemel bir sonuçtur.
♦ Erozyon nedeniyle kaybolan bitki örtüsünün kendiliğinden tekrar oluşması binlerce yıl zamanı alabilir.
Erozyon ve Çölleşmeyi Önleyebilmek İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

 
♦ Erozyon riski çok yüksek olan ve besin değeri bakımından çok düşük olan topraklarda ve işlenmesi uygun olmayan topraklarda kesinlikle tarım yapılmaması gerekir. Bu yapıda olan arazilerin mera alanı olarak ayrılarak arazi yapısına uygun olan ağaçlandırma çalışmaları yapılması gerekmektedir.
♦ Toprağın yanlış işlenmesi, yanlış sulanması ve yanlış ekim yapılmasının önüne geçilmesi.
♦ Çayırların ve meraların çoğalmasını sağlamak.
♦ Orman yangınlarına karşı önlemler alınması, orman tahriplerinin önüne geçilmesi ve ağaçlandırma faaliyeti yapılarak ormanların çoğalması sağlanmalıdır.
♦ Arazideki toprağın tabanında su kaynaklarının giderek düşmesi sonucu meydana gelen tuzlanmanın önüne geçmek için su kaynaklarının korunması gerekmektedir.
Konu Hakkında Bilgilendirici Video

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status