Evin Aydınlatması Nasıl Olmalı | Türk Bilgin

Evinizin, Evinizdeki Odaların Aydınlatması Nasıl Olmalı

Bir ev almaya karar verdiniz ya da yeni evleneceksiniz peki ama evinizin iç aydınlatması nasıl olmalı, evinizde aydınlatma çok önemli çünkü bir evin aksesuarlarını, mobilyalarını, perdelerini kısacası evi hoş gösteren ışığın ta kendisidir. Bu makalede evinizin güzel hoş olarak görünebilmesi için aydınlatma tercihleri hakkında bilgilendirici tavsiyeler bulunmaktadır.

Doğru Aydınlatma İçin Bir Kaç Tavsiye


Bir mekânı görsel olarak değiştirmek istiyorsanız işe oranın aydınlatmasını değiştirerek başlamanız gerekebilir. Çünkü ışık, ci­simleri olduğundan büyük yahut olduğundan küçük; olduğundan farklı renkte gösterebilir. Aynı şey evinizi örterken aynı zamanda “açan” aksesuarlarınız, yani perdeleriniz için de geçerlidir. Doğru aydınlatma ve isabetle tercih edilmiş perdeler, yaşam alanınıza ferahlık ve estetik katar.

Aydınlatma Yöntemleri


♦ Birden fazla ışık kaynağı, örneğin bir lamba yerine birden fazla lamba kullanırsanız oda görsel olarak daha da büyür. Ancak, aşırı güçlü ışık yayan lambalar altında odanızın “ameliyathane” gibi duracağını da unutmayın. Lamba sa­yısı fazla, ancak ışığın kuvveti ayarlı olmalı.

♦ Avizeler, aplikler, masa lambaları ve varsa diğer ışık kay­nakları, birbirlerine ve odanın genel havasına göre kombi­ne edilmelidir.

♦ Artık çok çeşitli avizeler bulmak eskisinden daha kolay. Esnek ve yapışkan yüzeye sahip bantları tavana veya duva­ra asarak değişik tasarımlar elde edebilirsiniz. Aydınlatma meselesi, yalnızca bir “lamba” meselesi değil, aynı zaman­da hayal gücünün devreye girmesiyle sınırları zorlayabile­cek bir dekorasyon meselesidir.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status