Fas'ın Neyi Meşhur, Nüfusu, Şehirleri ve Gezilecek Yerleri | Türk Bilgin

Fas’ın Neyi Meşhur, Nüfusu, Şehirleri ve Gezilecek Yerleri

Fas’ın Nüfusu

Son yapılan nüfus sayımına göre Fas’ın nüfusu yaklaşık olarak 32 milyon 500 bin civarındadır. Yıllık nüfus artış oranı yaklaşık %1.5 (500 bin) civarındadır.

Fas’ın Neyi Meşhur?, Fas’tan Neler Alınır?

Fas’ın en meşhur şeyi,hiç kuşkusuz baharatları. Envai çeşit baharatı bu gizemli ülkede bulabilirsiniz. Gittiğinizde geleneksel Celeba kıyafetlerine de mutlaka göz atın deriz. Tüm vücudu örten, Fas’a özgü bu kıyafet mutlaka ilginizi çekecektir. Nane çayı da satın alabileceğiniz şeylerin başında geliyor.

Fas Hakkında Genel Bilgiler

Mavi okyanus, kahverengi-sarı çöl, kızıl gün batımı, mavi-beyaz evler… Vizesiz gidilebilen, çölde safari, okyanus kıyısında yürüyüş ve yüzme gibi bir çok alternatif tatil seçeneği sunan, fiyatlarında uygun olduğu Fas; mistik, gizemli ve tarih kokan bir ülke.

Bir yaz mevsimi daha geldi çattı. Herkeste tatlı bir tatil heyecanı başladı. Son yıllarda özellikle gelir seviyesinde yaşanan artış üzerine ve gelişen imkanlarla birlikte, artık yurt dışı turlar da tatilcilerin radarına girdi. Türklerin en çok uğradığı noktalar arasında; Avrupa ülkeleri, Balkanlar, Orta Asya ve Kuzey Afrika bölgeleri geliyor. Kuzey Afrika deyince de akla gelen ilk ülke Fas. Akdeniz kültürünü taşıması, halkının çoğunun Müslüman olması, Türkiye’de bulunmayan bazı alternatif tatil türlerini bünyesinde barındırması nedeniyle Fas, Türklerin de son yıllarda gözde tatil yerleri arasına girmeyi başardı. Bu yazımızda Fas’ı kaleme alacağız.

Fas’ın Gezilecek Yerleri

Fiyatlar Ucuz

Faz ucuz bir ülke. Para birimi Fas Dirhemi. 1 TL, yaklaşık 3,5 Fas Dirhemi’ne denk geliyor. Mad, Fas Dirheminin kısaltılmış halidir. Dünyaca ünlü fast food zincirlerinin menüleri 50 Mad civarında, bu fiyatta yaklaşık olarak 15 Türk Lirasına tekabül ediyor. Su ise 4 Mad, yani 1.25 TL gibi bir fiyata satılıyor. Ekmek ve şehir içi toplu taşıma ücretleri de 4 Mad civarında seyrediyor.

Çölde Safari 80 Euro

Fas’a adım attığınızda, ağırlıklı olarak kurak topraklar ve çölleri göreceksiniz. Dünyanın en büyük çöllerinden biri olan Sahra Çölü’nün bir kısmı burada yer alıyor. Develerle çölü geçmek, Fas’ın akıllara durgunluk veren coğrafyasını keşfetmek ve köylerini ziyaret etmek, unutulmaz bir deneyim olacak. Bu aktivitenin fiyatı ise 80 Euro civarında. 3 gün süren çöl turunu, Marakeş’teki herhangi bir ajanstan veya otelden satın alabilirsiniz. Kalabalık iseniz pazarlık yapabilir bu fiyatı 60 Euro’ya kadar düşürebilirsiniz.

Fas’a Gitmek İçin Vize Problemi Yok!

Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istenmiyor. Kapıda sorguda olmuyor. Türk olduğunuzu söylediğiniz her yerde gülen yüzler görüyorsunuz. Selam verip, ülkeye girebilirsiniz. Fas’a ulaşmak bugün çok kolay. İstanbul’dan Marakeş, Rabat ya da Kasablanka şehirlerine direkt uçak seferleri mevcut. Schengen vizeniz var ise, İspanya’nın güneyinde bulunan Algaciras şehrine gidebilir, buradan vapurla da Fas’a geçebilirsiniz.

Fas’ta Ne Yenir?, Ne İçilir?

Fas mutfağı çok zengin bir kültüre sahip. En öne çıkan yemekleri Kuskus ve Tajin. Özel toprak kaplarda pişirilen Tajin; soğan, et, domates, patates, havuç ve portakal kabukları ile beraber servis ediliyor. Bunun yanında Fas’ta tadına doyamayacağınız onlarca lezzeti bulacaksınız. Ayrıca nane çayı da oldukça meşhur. Her yerde insanları bu çayı içerken görebilirsiniz. Eğer Fas’a yolunuz düşerse nane çayını tatmadan dönmeyin.

Marakeş Tam Bir Keşmekeş!

Fas deyince akla gelen ilk yerlerden biri olan Marakeş şehri oldukça ilginç. Adımınızı ilk attığınız yer, tam bir keşmekeş meydanı olan Cema Ül Fena Meydanı. Bu meydan sanki bugünü yaşamıyor, geçmişte belki 50-60 yıl öncesinde kalmış gibi. İnsanların kıyafetleri, eski görünümlü dükkanlar, meydan satıcıları… Burada çok rahat 1-2 gün geçirip, meydanı ve meydandan daralarak giden dar sokakları keşfedebilirsiniz. Sokaklarda fotoğraf çekmek isterseniz cebinize bol miktarda bozuk para koymanız gerekiyor. Maalesef fotoğrafını çektiğiniz herkes sizden para istiyor. Özellikle de meydanda bu işi yaparak para kazanan insanlar peşinizi bırakmıyor. Her gün meydana gelen bu insanların bazıları yılan oynatıyor, bazıları yerel kıyafetler içinde dans ediyor, bazıları su satıyor. At arabaları ile bir şehir turu yapabilirsiniz. Bu tur yarım saatlik kısa veya bir saatlik uzun tur şeklinde gerçekleşiyor, meydandan başlayan tur yine meydanda son buluyor.

Akşam Başka Bir Alem

Gün boyu bu insanların doldurduğu meydan, hava kararıp ta akşam olunca başka bir aleme dönüyor. Meydana büyük masalar kuruluyor, ateşler yakılıyor, etler çıkıyor ortaya. Bir ızgara dumanı, bir bağırış çağırış, bir anda kendinizi çok farklı bir yerde buluyorsunuz. Büyük tentelerin altına oturaklar ve masalar koyuyorlar. Pek de hijyenik görünmeyen bu masalarda bir çok turist yemek yiyor. Biraz alışveriş yapmak isterseniz, meydandan gidebileceğiniz bir kapalı çarşı mevcut. Burada daha çok tekstil ürünleri satılıyor. Pazarlık etmeyi sakın unutmayın. Hatta arkanızı dönüp çıkıyor gibi yapın, o zaman vermek istediğiniz fiyatı hemen kabul edeceklerdir. Esnafın turiste, 2-3 misli fiyat söyleme alışkanlığı var. Meydanın yanı başındaki 67 metrelik minaresiyle 800 yıllık Kutubiye Camii de ilgi görmeyi hak eden yerlerden biri.

Kazablanka’da Okyanus Havası

Fas’ın en büyük yerleşimi Kazablanka ise Atlantik kıyısındaki kozmopolit bir liman şehri. Kazablanka’nın kökleri Roma’ya uzanır, yerleşim planıyla Fransız’dır, ismi İspanyolca’dan gelir. Kent merkezindeki yaygın tranway sistemi dahil geçmişin zarafetini korur. Şehrin merkezindeki çarşısı küçük, oldukça rahat geziliyor. Kireç boyalı duvarlar, yeşil kiremitler, fotoğraf meraklılarına inanılmaz kareler sunuyor. Tezgahlarda fıstık ve hurmadan, şifalı argan yağına kadar ne ararsanız var. Okyanus kıyısındaki plajlar da, Akdeniz’in tuzlu ve sıcak sularında yüzmek isteyenler için iyi bir alternatif.

2. Hasan Camii

Rıhtımdaki 2. Hasan Camii, buraların en büyüğü. Minareleri, dünyanın en yüksekleri arasında. Minaresinden Mekke’ye yönetilmiş lazer ışığıyla ülkenin en etkileyici yapılarından biri.

Alacakaranlık çökerken, rıhtımda dolaşıp seyyar satıcılardan alacağınız külah dolusu fıstık ya da kızarmış patateslerle yürüyüş keyfi bir başka.

Esnaftan Nane Çayı

Parc de La Ligue Arabe, kentin en geniş yeşil alanı. Yüksek ağaçlarla süslü, kafelerin sıralandığı bir bulvarın ardındaki park, palmiyeleri ve çiçekli makilik alanıyla, şehrin gürültüsünden yorulanlara yeşil bir cennet sunuyor. Kazablanka’da kurabiye ya da çöreklerinizi atıştırırken, çevredeki sokaklarda yürüyüşe çıkabilir, kurulan pazarlarda seramik, halı ya da terlik tezgahlarına göz atabilirsiniz. Demlik dolusu nane çayıyla sizi dükkanına davet eden esnafla karşılaşırsanız şaşırmayın.

En Rahat Başkent Rabat

Rabat Fas’ın başkentidir. Diğer şehirlerine oranla en temiz ve yaşanılabilir olanı. Rabat’ta hayat sokakta yaşanıyor. Medina denilen eski kent merkezinde, sokakta pişirilen ızgaranın dumanı yüzünden bazı yerlerde göz gözü görmüyor. Sokaklar tamamen satışa yönelik; hamur işi yiyecekler pişiren kadınlar, seyyar satıcılar, turşucular, hurma satanlardan oluşan açık hava mutfağının yanında; çeşitli süs eşyaları, kıyafetler, şallar satan dükkanlar, tezgahlar bulunuyor. Buranın ardından, V.Mohammed Bulvarı’na, başkentin modern yüzünü görmeye gidebilirsiniz. Geniş caddeleri, yeni binaları ile uzayıp giden bu bulvar, bir başkent inajına daha uygun. Bu arada eski kral V.Mohammed’in mozolesi de çok ilginç. Mermerden yapılmış bu mozolede, aynı zamanda zellij sanatının güzel örneklerini görmek mümkün. Zellij, tahta oymacılığı ile beraber Fas’ın önde gelen sanatlarından biri.

Mavi Beyaz Evler

Rabat’a gidip de, Kasbah les Oudaias’ı görmemek olmaz. Bou Regreg Nehri ve Atlas Okyanusu kıyısındaki Kasbah; daracık sokaklarıyla, beyaz ve maviye boyanmış evleriyle dikkat çekiyor. Herkesin görür görmez hayran kaldığı bu sokaklarda, yabancılar bile ev satın alıyormuş. Ve tabi ki Kraliyet Sarayı… Rabat’ta halka açık, geniş ve çok bakımlı saray bahçelerinde zaman geçirebilirsiniz. Ancak içerisi halka açık değil. Bu nedenle sadece güzel işlemeli kapılarını görmek mümkün oluyor. Dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu, yüzlerce karışık sokağa sahip Fez, Cebelitarık Boğazı’nın vapur ile geçildiği liman şehri Tanca, Fas’ın diğer gezilmesi gereken yerleri olarak öne çıkıyor.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel