Fethiye'de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler | Türk Bilgin

Fethiye’de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ege Bölgesinde Muğla’nın 13 ilçesinden birisi olan Fethiye gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ilçemizdir. Fethiye doğal güzellikleri ve turistik yerleri bakımından gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Fethiye’de gezilecek yerleri Türk Bilgin okurları için derledik.

Fethiye’nin Gezilecek Yerleri


Akdeniz’in en yeşil koyları Fethiye’dedir. Fethiye Körfezi, kuzey ve kuzeybatı yönlerinde dağlarla çevrilidir. Şövalye Adası, Fethiye Koyunu rüzgârlardan korur.

Fethiye Koyunun batı yakasında en büyükleri Domuz ve Tersane Adaları olarak adlandırılan on iki adalar vardır. 

Fet­hiye çevresinin akla gelen ilk muhteşem noktaları Aksazlar, Samanlık, Kalemya, Boncuklu, Turunç Pınarı olarak sıralana­bilir.

Türkiye’nin en güzel tatil köylerinden birkaç tanesi de bu bölgede bulunur. Fethiye, her ne kadar çok katlı yapılaşmadan kurtulamamışsa da yine de der­li toplu bir tatil beldesidir.

De­nize girmek için Çalış ve Kara­gözler plajı ile Ölüdeniz sahili akla gelen ilk yerlerdir.

Mitoloji


MÖ 5. yy.da kurulan kent, Likya döneminde Telmessos olan adını Apollon’un oğlundan alır. Finike kralı Agenor’un kı­zım köpek kılığına girerek baş­tan çıkaran Apollon oğluna Telmessos ismini vermiş. O dö­nemde büyük bir kehanet mer­kezi olan şehirdeki en büyük tapınak da Apollon’a adanmıştır.

Bu tapınaktaki biliciler, Lidya Kralı’nın gördüğü rüyayı yo­rumlayarak Perslerin Lidyalıları yeneceğini çok önceden bilmiş­ler. Yine bu kâhinler, Halikarnassos’u kuşatan Büyük İskender’i adamlarından birinin ihanetinden kurtarmışlar. MÖ 2. yy.da Bergama Krallığı’na bağlanan kent sonrasında Likya Federasyonu’na katılır. Telmes­sos, MS 8. yy.da Bizans, 13. yy.da Menteşeoğulları ve 15. yy.dan sonra da Osmanlı hâkimiyetinde kalacaktır.

Fethiye’nin Adı Nereden Geliyor?


Fethiye, bugünkü adını me­zarı Şam’da bulunan ilk hava şehitlerimizden Fethi Beyden almıştır.

Telmessos’un izlerini ve antik mezarlarını görmek isterseniz kale tepesine doğru bir tırmanış yapmanız gerekir. MS 4. yy.da kentin yöneticisi olan Amintas’ın mezarı kenti çevreleyen tepenin üzerindedir. Buradan 12 km. daha giderseniz Kayaköy’e ulaşırsınız.

Kayaköy’de evler, kiliseler, sokaklar, sokakları caddelere bağlayan yollar ve her şey gibi Kayaköy’ü Fethiye’ye bağlayan anayol da taştandır. O günlerde Kayaköylüler, evlerini hiçbiri diğerinin görüntüsünü kapat­mayacak biçimde yamaca sıra­lamışlardı. Böğürtlenlerin, üzüm bağlarının, asırlık çınarların, zeytin, incir ve çam ağaçlarının çevrelediği Kayaköy, bir ressa­mın fırçasından çıkmış tablo gibidir. Ancak Kayaköy ıssızdır. Terk edilmişliğin yalnızlığı için­de 3.500 ev bomboş durmakta­dır. Değiş tokuşta gidenlerin evleri, tarlaları, bağları, bahçe­leri bomboş kalmıştır. Tıpkı gelenlerin karşı yakada bıraktık­ları gibi.

Kayaköy’ün üstünde sizi ülkemizin en olağanüstü man­zaralarından biri bekler. Burada camgöbeği mavisi denizle, züm­rüt yeşili ormanlar ve altın sarı­sı kumlar birleşerek ortaya res­samları kıskandıracak bir manzara çıkartmıştır.

Fethiye Tanıtım Videosu


Yorum

Yorum

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status