Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir? Çay Demleme Tarifi ve Tavsiyeler | Türk Bilgin

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir? Çay Demleme Tarifi ve Tavsiyeler

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi, koyu sohbetlerin olmazsa olmazı ulusal içeceğimiz çay… Peki, Çay demlemenin püf noktaları neler?, Kaliteli çay iyi mi olmalı?, Çay iyi mi saklanır?, Melzemesinden hazırlanmasına, sunumundan çay içilecek mekanlara kadar milli içeceğimiz çayla alakalı bilinmesi gerekenleri sizler amacıyla derledik.

Çayın Tarihçesi

Yüzyıllardır yaygın bir gelenektir çay… Her türlü gizeme şahitlik eden Doğunun dünyaya bir armağanı o…

Çayın, dünyada sudan sonra maksimum içilen ve içme alışkanlığı gittikçe çoğalan bir meşrubat bulunmuş olduğu bilinir. Nebat olarak da 5000 senelik bir geçmişe haizdir.

Çok Yaygın bir efsaneye gore, büyük Çin İmparatoru Shen Nung’ın hizmetinde çalışan birisi sarayın bahçesinde su Kaynatmakta iken bir yaprak bu kaynayan suyun içine düşer. Yaydığı koku imparatoru etkiler. Kokusunu beğenen imparator, keyfini da tecrübe etmek ister ve çay o gün bugündür insanoğlunun vazgeçilmez arkadaşı durumuna gelir.

”Çay Kitabı” isminde eserde çay hakkında; üretimden tüketime, sitemli ve kapsamlı bilgi verilmektedir. Böylece çay üretimi daha da yaygınlaşma olanağı bulmuştur. Avrupa’nın bu esrarengiz tat ile buluşması 17. Yüzyılda gerçekleşir. İngilizler, esenlik ve zindeliğin sunulmuş olduğu bu sıcak 18.Yüzyıl da ve hatta bugün de dünyanın en büyük çay yetiştirilen bölgesi kabul edilen Assam ve Seylan Adası’nda çay bahçeleri oluştururlar.

Türkiye’nin çayla tanışması 1787 tarihinde, Japonya’dan getirilen çay tohumlarının ekilmesiyle adım atar. Bursa seviyesinde gerçekleşen ilk ekim çalışmaları iklim şartlarının olumsuzluğu namacıylaiyle başarısızlıkla neticelanır. Fakat 1917 senesinde, vakitnin Halkalı Ziraat Mektebi Alisi müdür vekili ve botanikçi olan Ali Rıza Erten, yapmış bulunmuş olduğu teknik çalışmalar neticesinde 1924 senesinde Rize’de çay yetiştirilmesi amacıyla meclisten onay alır ve bugünkü çay üretiminin eskatiyenrı atılmış olur. 1947 senesinde kurulan ilk yapınak ile üretim hızlandı. Geç bir buluşma olmasına karşın, Türk insanı, çayı çok sevmiş oldu ve günün her saatine, her mekanına taşıdı bu sıcacık içeceği…

Çay nasıl Bir Ortamda Saklanır?

Muhafaza edeceğimiz çayın niteliğinin bozulmaması amacıyla, saklama koşulları da çayı demlemek kadar önemlidir. Çay sıcak ve nemli bölgelerden uzak tutulmalı, bilhassa mutfakta güneş görmeyecek bir yerde tutulmalıdır. İyi işlenmiş kara çaylar, vakumlu ambalajlarda yahut kapalı kutularda iki yıla kadar dayanabildiği gibi bekletilen çayın niteliğinin arttığı da bir gerçektir. Çayı koyu renkli ve hava almayacak kaplar içersinde, rutubet tehlikesi olmayan yerlerde muhafaza etmek hem niteliği bununla birlikte raf ömrünü arttıracaktır. Çay; yiyecek, baharat gibi aynısı kokulardan uzak olmalıdır. Zira keskin harici kokuları basitçe amacıylae çeken çay, vakitle özelliğini yitirecektir.

Çayın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Çayın keyfini direkt olarak etkileyen faktörlerden biri de çay demlerken sarfedilen malzemelerdir. Çayın kokusu çok hafif olmalı ve rahatsız etmemelidir. Sert veya genzi yakıcı bir koku varsa niteliğinden kuşku duyulmalıdır.

Çay Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Çayın Suyu iyi mi Olmalı?

Çay demlerken sarfedilen suyun temiz ve kaliteli olmasına ilgi edilmelidir. Kireçli ve klorlu su ile demlenen çayın niteliği düşecektir. Çayın suyu kireç sertliğinden uzak, tatlı su olmalıdır. Musluk suyu yerine arıtılmış taze ve yumUşak su tercih edilmelidir. Kullanılan suyun mineral ve oksijen seviyesi ne kadar çok olursa, çay da o denli lezzetli olacaktır. Çayı bekletilmiş yahut daha eskiden kaynatılıp soğutulmuş suyla katiyen demlemeyin. Kaynayıp soğumuş su, daha azca oksijen barındırdığından çayın aRomasını bozacaktır. Hazırlanışı kadar çayın sunumu da kuşkusiz önemlidir.

Çay bardağı, tabak-kaşık ve sini gibi çay takılarına da özen göstermek gerekir. Şık bir tepsiyle ince belli bardak ve kristal tabakla yayılan çayın göze hitap etmesi de söz hususudur.

Demlik Tercihi

Çay demlemek içinporselen demlik tercih edilmelidir. Çünkü madeni ve alüminyum demlikte çayın lezzeti düşecektir. Demlik bilhassa eskiden çaydanlık ile ısıtılmalıdır. Çay, harici kokuları amacıyla çeker demiştik, bu fakatçla aynı demlikte değişik çay bitkileri demlemeyin. Aynı amaçla demliği kesinlikle deterjanla yıkamayın, yalnızca sıcak suyla paklayın. Özenle demlediğimiz çaya sinmiş deterjan kokusunu hiçbirimiz istemeyiz. Su tam kaynama noktasındayken derhal demliğe aktarılmamalıdır, çayın yanmasına namacıyla olur ve lezzetini etkiler. Su kaynadıktan 1 dakika sonra çayın üstüne su ek edilmelidir.

Güzel Bir Çay Demlemenin yöntemleri

♦ Çaydanlıktaki su kaynatılırken içi boş demliği de çaydanlığın üstüne koyarak ısıtın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın yahut çaydanlığı ateşten uzaklaştırın. Suyun kaynaması oksijen kayıbına sebep bulunduğu amacıyla uzun zaman kaynamış suyla çay demlenmesi tavsiye edilmez. Su ısısının düşürülmesi iyi çay demlemenin püf noktalarından biridir. Çünkü kaynayan suyla çay demlendiğinde çay haşlanır ve aRomasını kaybetmesine sebep olur.

♦ Çay demlerken sarfedilen başka bir teknik de, çayı demleme esnasında, evvelce kaynatılıp biraz soğutulmuş suyun demliğe dökülmesi ve ondan sonra kullanılacak miktardaki çayın demlikteki bu suyun amacıylae konmasıdır. Her iki teknik de gerçekte aynı hedefe hizmet ediyor, çayı yakmadan demlemek. Çayla alakalı bir çok insanoğlunun bilmediği veya önemsemediği bir başka husus ise, tüketim alışkanlığı ile alakalı. Çay tamamiyle natural bir ürün bulunduğu amacıyla, demledikten sonra 20-25 dakika içersinde ne olursa olsun tüketilmelidir. 20-25 dakika sonrasında çay bayatlar, tadı acılaşır ve rengi koyulaşır. Bunu engellemenin yolu: Demlik içersinde filtre kağıdı yahut demleme süzgeci kullanmak. Bunlardan birisi ile çay demlenirse, çay demlendikten 20 dakika sonra filtre kağıdı yahut demlik süzgeci demliğin içersinden alınarak çayın ömrü uzatolabilir.

Çayın En Belirgin ve İspatlanmış Faydaları

♦ Diş eti sağlımızı iyileştirir.

♦ Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

♦ Tahriş olmuş gözleri iyileştirir, göz iltihabını azaltır.

♦ Uçukların daha acele iyileşmesine yardımcı olur.
♦ Alerjiyle savaşır.

♦ bağlarırsakların derli toplu işlevini gerçekleştirmesine destek sunar.

♦ Çıbanları iyileştirir.

♦ Kesikleri ve sıyrıkları onarır.

♦ Ayak kokusunu yok eder.

♦ Hemoroidi tedavi eder.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status