Hücreyi ilk Olarak Gözlemleyen Bilim İnsanı Kimdir | Türk Bilgin

Hücreyi ilk Olarak Gözlemleyen Bilim İnsanı Kimdir

Hücre ile ilgili yapılan araştırmalar 1600’lü yılların sonlarına kadar dayanmaktadır. Bir çok bilim insanı tarafından çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak bu konu hakkında herkes tarafından kabul gören aynı kişidir.

Hücreyi Gözlemleyen İlk Bilim İnsanı Kimdir?


♦ İngiliz bilim insanı Robert Hooke 17. yüzyılda kendi geliştirdiği bir alet (mikroskop) ile bir çok araştırma gerçekleştirmiş, çok farklı malzemeleri kendisinin yapmış olduğu mikroskop ile incelemiştir.

♦ Robert Hooke yine bir gün mikroskop ile inceleme yaparken, ağaç kabuğundan yapılmış olan şişe mantarının yapısını incelemiş, Çok detaylı olarak incelediği şişe mantarının yapısında Küçük ve odacık şeklinde görünen yapılar gören Robert Hooke bu gördüğü yapılara Latince anlamı hücre olan ”cellulae” (selüla) ismini vermiştir.

♦ Robert Hooke’nin incelediği ve gözlemlediği odacık şeklindeki bu yapılar canlı hücreler değil ölü hücrelerin duvarlarıydı.

♦ Robert Hooke’nin hücreyi bulmasından sonraki yıllarda bir çok bilim adamı hücre üzerine çalışmalar ve deneyler yapmıştır. Zamanla teknolojinin de gelişmesi ile birlikte, hücrenin yapısı daha iyi gözlemlenerek çok büyük çalışmaların altına imza atılmıştır. 

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status