Dünya'da İlk Atom Bombası Hangi Ülke Tarafından Nereye Atılmıştır | Türk Bilgin

Dünya’da İlk Atom Bombası Hangi Ülke Tarafından Nereye Atılmıştır

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemizde her zaman olduğu gibi siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz. İlk atom bombasını üreten ve kullanan hangi ülkedir, ilk atom bombası nereye atılmıştır ve ilk atom bombası hakkında bilgiler bulunduran makalemizin tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Atom Bombası Nedir, Nasıl Yapılır?

Atom bombası en kısa tanımıyla; atom yapısında bulunan atom çekirdeklerinin kontrolsüz olarak tepkimeye girerek ortaya çıkan ve tahrip gücü çok yüksek olan bir enerjidir. Çekirdek tepkimeleri aynı anda milyonlarca kez meydana gelerek çok büyük bir enerji açığa çıkarır bu durum da patlama ile çok büyük bir şok dalgası oluşturur. Bu şok dalgası sıcak enerji ile birlikte saatlik hızı ışık hızından daha yüksek bir hıza ulaşarak çevreye yayılır, soğuk havanın bu patlama sırasında açığa çıkan sıcak havaya girmek istemesiyle yıkım gücü daha da artar ve kasırgalar şeklinde önüne geçen ne varsa yok eder. Atom bombası hakkında daha detaylı bilgi için atom bombası hakkında bilgi başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Atom Bombası İlk Olarak Hangi Ülke Tarafından Kullanılmıştır?


II. Dünya Savaşı sürerken ABD’de Manhattan Projesi adı verilen ve New Mexico eyaletinde bulunan Los Alamos adlı bölgede gizlice toplanan ve ABD için çalışmalar yapan bir grup ünlü bilim adamı, Robert J. Oppenheimer liderliğinde 1942 yılında başlanıp ve 1945 yılında üretilmesiyle sonuçlanan, yaklaşık 3 yıl yapılan çalışmalar neticesinde ilk atom bombasını yapmayı başardılar.

Atom bombasını ilk olarak icat eden ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Tarihler 16 Temmuz 1945’i gösterdiğinde insanlık için kıyamet olarak nitelendiren bu yıkım gücü yüksek bombayı Amerikanın New Jersey eyaletinde bulunan Alamogordo hava üstünde ilk atom bombası patlatıldı. Deneme amaçlı patlatılan bu bomba ile ABD insanlığın yok olmasının önünü açacak yeni bir silah bulmuş oldu. 

İlk Atom Bombası Nereye Atılmıştır?


Yukarıda da belirttiğimiz üzere ilk atom bombası ABD tarafından deneme amaçlı ABD’nin New Jersey eyaletine atılmıştır. Ancak savaşta ilk olarak atom bombası yine ABD tarafından 6 Ağustos 1945 yılında Japonya’nın Hiroşima kentine atılmış ve yaklaşık 100000 insanın ölümüne neden olmuştur. Hiroşima’ya atılan bu bombadan 3 gün sonra ise yine ABD tarafından bu kez Japonya’nın Nagazaki kenti hedef alınmış ve yine binlerce kişi ölmüş ve yaralanmıştır.

Konu Hakkında Bilgilendirici Video


Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel