İnce bağırsağın görevi | Türk Bilgin

İnce bağırsağın görevi

Aşağıda yazımızın devamını okuyarak, ince bağırsak ile ilgili bilgilere ulaşabilir, ince bağırsağın görevleri hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

İnce bağırsak, on iki bağırsak, boş bağırsak ve kıvrımlı bağırsaktan oluşmaktadır. Yağların kimyasal sindirimi burada başlar, incebağırsağa gelen pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanmış olur.  İnce bağırsakta böylece en küçük moleküllere kadar besinler parçalanır. Emilim ile kan damarlarına verilir. Sindirim sistemimizin en uzun bölümü ince bağırsaklarımızdır.

İnce bağırsağın yapısı nasıldır?

İnce bağırsak, 7-8 metre uzunluğunda, 2-3 cm genişliğinde olup mideden hemen sonra başlamaktadır.  En dış kısmında periton zar, orta kısmında kaslar, en içte ise bağırsak epiteli bulunur. İncebağırsağın mide ile birleşen kısmına, on iki parmak bağırsağı denilmektedir. İnce bağırsağın en önemli kısmı burasıdır ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Bu kısma, karaciğerin safra salgısı ve pankreasın sindirim enzimleri boşaltılır. On iki parmak bağırsağından sonra gelen ince bağırsak, iç yüzeyinde bulunan salgı bezleri ile villus denilen ve sayıları 5 milyona yakın tümörler vardır.

İnce bağırsağın görevi nedir?

On iki parmak bağırsağında; Karbonhidrat, protein ve yağların sindirimi gerçekleşir. Yağların sindirimi, karaciğerden gelen safra salgısının etkisiyle ilk kez burada başlar. İnce bağırsakta; Salgı bezleri, karbonhidrat, protein ve yağların sindirimini sona erdirecek enzimler üretir. Kimyasal sindirim ince bağırsakta son bulur. Villuslar sayesinde sindirilmiş besinlerin emilimi kolaylaşır. Buradan kan damarlarına emilen besinler verilir. Proteinler amino asitlere, karbonhidratlar glikoza, yağlar yağ asidi ve gliserine dönüşür.  Su, mineraller ve vitaminler burada sindirilmezler. Sindirim sisteminin en çok besin sindirdiği yer ince bağırsaklardır.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status