İstanbul Mısır Çarşısı | Türk Bilgin

İstanbul Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı İstanbul’un sembol yerlerinden biri… Galata Köprüsünün üstünden Eminönü tarafına doğru baktığınızda kendi küçük ancak görünüşü güçlü, çok kubbeli bir bina hemen fark ettirir kendini. 1660 yılında yapılan Mısır Çarşısı adını Uzak Doğu ve Hint mallarının kervanlar İle Mısır’dan getirilmesinden almış. Günümüze ulaşamayan hamamıyla beraber, camiye maddi destek sağlamak amacıyla İnşa edilen “L” planı çarşı, 150 ve 120 metrelik iki koldan oluşuyor. Çarşı, Eminönü’de Yeni Caminin arkasında ve pazarın yanındadır. İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından olan Mısır Çarşısı, 1660 yılında Turhan Sultan tarafından Mimarı Kazım Ağaya yaptırılmıştır. Çarşı son olarak 1960-1963 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Envai Çeşit Ürün

Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda hâlen tabii İlaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski, geleneksel ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri ve değişik gıda maddeleri de satılıyor. Haftanın yedi günü açık olan Mısır Çarşısı ve Eminönü Meydanı civarında her daim fotoğraf çektiren turistleri, cami merdivenlerinin önündeki kuşlara yem atanları, otantik giysiler İçinde simit, kestane ve pamuk şekeri satıcılarını görebilirsiniz.

Adı Nereden Geliyor?

Bir rivayete göre çarşı, Kahire’den alınan vergilerle yapıldığı İçin Mısır Çarşısı olarak anılıyor. Bu isim, 18 yy.dan sonra kullanılmaya başlanmış; çarşı, bundan önce Valide Çarşısı ve Yeni Çarşı isimleriyle de anılmış. Çarşının günümüzdeki yerinde, Bizans zamanında da bir çarşı bulunduğu ve adının da Makro Envalos olduğu İddia ediliyor.

6 Kapılı Çarşı

Çarşının toplam altı kapısı bulunuyor. Haseki Kapısı’ndaki kısım iki katlı bir plana sahip ve üst katlar vakti zamanında mahkeme bölümleri olarak da kullanılmış. Bu mahkeme bölümlerinde; esnafa halk arasındaki ve çarşı esnafının kendi arasındaki sorunlar giderilmeye çalışılırmış. Mısır Çarşısı’mn uzun ve kısa kollarının birleştiği alan “Dua Meydanı” diye anılıyor. Burada bir “Ezan Köşkü” bulunuyor. Parmaklı bir balkon şeklinde planlanan bu bölüm, çarşının göz kamaştırıcı mekânlarından biri. Bir görevli bu meydanda esnafa seslenerek dua eder, hayırlı işler görmelerini dilermiş. Mısır Çarşısı’nda; eskiden
yalnızca baharat değil, her türlü ilaç da satılırmış. Dükkânların görülebilen yerlerine de bazı işaretler konulurmuş, ilaçların birçoğu da, “Nüzhetül Fi Tercüme-Afiyet” adlı kitaptan yararlanılarak yapılırmış. Bugün çarşı içinde kuyumcular, aktarlar, baharatçılar ve hediyelik eşya dükkânları faaliyet gösteriyor. Çarşının dış kısmında bulunan dükkânlarında daha çok yiyecek, içecek satılıyor. Sakatatın envai çeşidini, balığın en tazesini, kahvaltılığın onlarcasını buradaki dükkânlarda bulabilirsiniz, iki ana girişin üstündeki tonozlu bölmelerde restoran ve çeşitli alanlarda hizmet veren 100 kadar dükkân bulunuyor.

Nam-ı Diğer Baharat Çarşısı

Eminönü Meydanfnda bağımsız bir görüntü sergileyen Mısır Çarşısı aktarlarıyla meşhur, bu yüzden yabancılar “Baharat Çarşısı” da diyor. Günümüzde aktarların azaldığı çarşıda baharat, lokum, kuruyemiş ve diğer yiyecek çeşitlerinin satıldığı birçok dükkân mevcut. Mısır Çarşısı, içinde bulunduğunuz zamanı unutturup, sizi kendi tarihinde dolaştıracak kadar hoş bir atmosfere sahip. Tarihin ve bin bir çeşit baharatın kokusunu içinize çekerek rengârenk bir dünyanın içinde kaybolmak istiyorsanız, ilk fırsatta Mısır Çarşısı’m ziyaret edin.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel