Kars'ın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Kars'ta Gezilecek Yerler | Türk Bilgin

Kars’ın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Kars’ta Gezilecek Yerler

Anadolu’da kurulan bir çok medeniyete başkentlik yapmış olan Kars gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Medeniyetlerin buluşma noktası olan Kars’ın gezilmesi gereken yerlerini, Kars’ın meşhur yemeklerini, Kars’ta bulunan tarihi yerleri Türk Bilgin okurları için derledik.

Kars’ta Gezilecek Yerler


♦ Kars Şehir Merkezi

♦ Çıldır Gölü

♦ Ani Tarihi Şehri

Kars’a Nasıl Gidilir?


Kars’a Erzurum üzerinden kara yolu ile gidilebildiği gibi hava yolu ile de ulaşmak olasıdır.

Serhat şehrimiz Kars, yaşa­ma kültürü ve gelenekleriyle Anadolu’nun Kafkasya’sı, Kafkasya’nın Anadolu’su olarak da tanımlanır.

Gezgin, Kars’a geldiğinde kaçınılmaz bir “dejavu” duygusuna kapılır. Rusya Tarihi’nin en önemli çarlarından biri olan Büyük Petro, 1703 yılında Baltık Denizi kıyısında planını cetvelle çizdiği Saint Petersburg şehrini kurdurmuştur. 1877-78 Savaşı sonrasında Rusların eline geçen Kars uzun bir işgal dönemi geçirir. Ruslar, 1890 yılında Hollanda’dan ge­tirttikleri mimarlara, Taht düzü mevkiinde Kars şehrini yeniden tasarlatır. Çağdaş bir şehircilik anlayışı ile birbirlerini dik kesen sokaklar, geniş kaldırımlı cad­deler, büyük parklar ile yeni bir kent düzeni kurulur. Bu yeni inşaat sürecinde Ermeni taş us­taları ön yüzleri nakışlı, yüksek pencereli, bafcen duvar kalınlık­ları bir metreye ulaşan evler inşa eder. İşte bu nedenlerden do­layı Kars, Saint Petersburg’a da, Erivan’a da, Tiflis’e de benzer. Tarihi Taht düzü Bölgesi, 208 adet tescilli binası ile kentsel sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Kars Kalesi, kente kartal yuvası gibi bakar. Uç ana giriş kapısı olan kale, 1153 yılında Saltuklular tarafından inşa edil­miş. Kale, 1386’da Timur, 1560’da da İran saldırılarında zarar görmüş ve 1579 yılında Osmanlı Sultanı 3. Murat dö­neminde Lala Mustafa Paşa ta­rafından bir kere daha inşa edilmiş. Rus işgalinden sonra askeri alan olarak kullanılan kale bugünlerde halka açık alan ola­rak değerlendiriliyor.

Kars şehir merkezinde gö­rülmesi gereken tarihi yerler yürüme mesafesindedir. Kalenin güney eteğinde bulunan 12 Ha­variler Kilisesini, 932-37 yılları arasında Bagratlılar inşa ettir­miş. Haç planlı, 4 kapılı kilise­nin 12 kemerinde 12 havarinin kabartmaları vardır. 1978 yılına kadar müze olarak kullanılmış olan yapı artık Kümbet Camii olarak değerlendiriliyor.

Ruslar tarafından inşa edilmiş olan Ortodoks Kilisesi de 1995 yı­lından beri Fethiye Camii olarak kullanılıyor. Vali Konağı, Def­terdarlık ve Gazi Muhtar Paşa Konağı da görülmesi gereken yapılardır.

Kars Çayı üzerinde 1579’da Sultan 3. Murat dev­rinde inşa edilen ve yıkıldığı için 1719’da yenilen yapılan Taş Köprü de bir başka önemli ta­rihi eserdir.

Kars, Anadolu Tarihi’nde Bagratlı Krallığı ve Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti’ne baş­kentlik yapmış bir kentimiz­dir.

Kars’ın Vahşi ve Eşsiz Doğası


Her mevsimi farklı olan Kars’ta ilkbahar bir başka güzel­dir. 1750 m. irtifada bulunan kentte ilkbahar Haziran sonuna kadar sürer ve en güzel yabani çiçekler de bu dönemde doğayı renklendirir.

Erzurum’dan Kars’a gelir­ken, 1915 yılındaki büyük savaş acısıyla aklımızdan çıkmayan Sarıkamış’tan geçilir. Sarıkamış’ın vahşi doğasında kış aylarında bozayı, kurt ve tilki görülür. Sarıkamış, çam ormanlarındaki yürüyüş rotalarıyla ve kayak pistleriyle de son senelerde gün­deme çok sık gelmektedir.

Ani Harabeleri


Ermenistan’la sınır noktasında bulunan Ani’yi güneşin çok kuvvetli olmadığı sabah veya akşamüstü saatlerinde gezmeye çalışın. Yanınıza şapka, güneş kremi ve su almayı unutmayın

Kars’ta Ne Yenir?


Kars peynircileri genelde kendi ürünlerini satar. Kars’ın kaşar ve gravyer peynirleri çok ünlüdür. Gravyer peyniri yapımında ise buzağı şirdeninden elde edilen maya kullanılır. Çeçil peyniri de bir diğer önemli lezzettir.

İran kökenli Piti, nohut,yeşil biber, kuyruk yağı ve safranla pişirilen kuzu eti yemeğidir. Erişte pilavı yapmak için yeşil mercimek erişteyle kaynatılıp süzülür ve tabanı patatesle kaplanmış tencereye dökülür. Tencere üzerine kızdırılmış yağ döküldükten sonra patatesler pişinceye kadar kaynatılır ve tepsiye ters çevrilerek servis yapılır.

Hangel, yaprak şeklinde açılarak üzerine kavrulmuş soğanla sarımsaklı yoğurt dökülerek yenilen kıymasız mantıdır.

Haşıl ise bir başka yöresel lezzettir. Bulamaç haline gelene kadar pişirilen ince yarma geniş bir tabağa alınır, ortası oyularak eritilmiş tereyağı ve etrafına da sarımsaklı yoğurt konularak yenilir.

Un çorbası hörre ve hamurdan yapılan kete de mutlaka tadılmalıdır.

Kars ekosisteminin bir diğer önemli noktası sulak alanlarıdır. Mevsiminde binlerce kuş görmek isterseniz yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Çalı ve Kuyucuk gölleri ne gitmeniz yeterlidir. 2300 m, irtifada bulunan, 16 hektar büyüklüğündeki Çalı Gölü’nde, karabaşlı martılar ürer, başta dünyada soyu tehlike altına girmiş olan dik kuyruklu ördekler, mavi gerdanlar, kızıl şahinler olmak üzere onlarca kuş türü görülebilir. Gölün buzları Nisan ayı sonuna kadar çözülmez.

Akyaka ilçesi yolu üzerindeki Kuyucuk Gölü’nde de 161 tür kuş barınmaktadır. Bu türlerin arasında nesli dünya çapında tehlike altında olan 11 tür ve Avrupa çapında tehlikede olan 91 tür kuş vardır. Angut kuşu, bu türler arasında en önemlilerden biridir.

Gölde yeni rastlanan türler arasında flamingo bile vardır. Kuyucuk Gölü, doğa severler ve kuş gözlemcileri için Kars’ın en nefes kesici sulak alanı sayılır. Burada uçsuz bucaksız bozkırın içindeki mavilik insana yaşama sevinci verir. Maalesef Kuyucuk Gölü çevresi bitki örtüsü aşırı hayvan otlatma tehdidi altındadır. Göl çevresindeki bitki örtüsünün boyu birkaç santimi geçemezken, sazlıklar neredeyse tamamen yok olmuştur. Son senelerde göl çevresinde doğa restorasyonuna başlandı. Alternatif turizm olarak bölgenin dünyanın en önemli kuş gözlem merkezlerinden biri olacağına yürekten inanıyorum.

Kaz Tandırı

Kars’ta her evin mutlaka iki kazı vardır. Kars Mutfağı’nın en önemli yemeği de kaz kebabı veya tandırıdır. Eti yavan olacağı için kaz, kar düşmeden kesilmez. Tuzlanıp kurutulup dinlendirilen ete kazın yağı da iyice nüfuz etmiş olur. Et haşlanırken pişmesine yakın suyuna bulgur eklenir. Sonrada tencere tandıra veya fırına ama ateşin uzağına bırakılır. Birkaç saat sonrada tadına doyulmaz bir yemek hazır olur.

Kars Tanıtım Videosu


Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel