Kolaj Nedir? Nasıl Yapılır? | Türk Bilgin

Kolaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Değerli Ziyaretçilerimiz sizler için faydalı makaleler hazırlamaya devam ediyoruz. Aşağıdaki yazımızda Kolaj Sanatı ile ilgili merak edilenleri bulabilirsiniz. Soru cevap şeklinde hazırlamaya çalıştığımız bu makalede kolaj nedir, kolaj nasıl yapılır, kolaj sanatının püf noktaları neler, iyi bir kolaj için neler yapılmalı gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Kolaj, eskiden hazırlanan değişik bileşenlerin uygulayan bireyin yada sanatçının kendi yorumuyla bir kompozisyon oluşturacak biçimde bir araya getirilmesine denmektedir. Resim çalışmalarında daha önceleri de sarfedilen, ancak çağdaş kültürün pop art olarak değerlendirdiği değişik çalışmaların tanınmış duruma gelmesi ile adından söz ettirmektedir.

İstenilen rastgele bir yüzeyin detaylı resimlerle kaplanması da kolaj işlevini gerçekleştirmesine bir numune olabilir. Bu çalışmada fotoğrafa ek değişik malzemeler de kaplanabilir. Örneğin bir gazete kupürü ya da bir köşe yazısı bu işi görebilir. Kolaj çalışmalarında el işi kağıtları da sıkça kullanılmaktadır. Renkli el işi kağıtlarının değişik ebatlarda ve değişik formlarda kesilmesi, bunların yapıştırıcı ile rastgele bir yüzeye yapıştırılmasıyla orjinal bir kolaj çalışması elde edilebilir.

Kolaj çalışması gerektiğince geniş ve değişik alanlarda kolaylıkla uygulanabilir. Bir kolaj çalışması gerçekleştirme amacıyla yapılacak olan yüzeyin neresi olacağı, hangi tür malzemelerden yararlanacağı uygulayacak olan bireyin hayal gücüyle sınırlıdır. Daha çok aksesuar yapımında sarfedilen kolaj, sanat eseri gibi çalışmaların da meydana çıkmasını sağlayabilir. Bazı sanatçılar kolaj çalışmalarında yağlı boyadan da yararlanmaktadır.

Kara kalem çalışmasında da resmin yerleşiği alanın çevresine renkli kolaj çalışmaları yapılabilmekte, meydana çok ebatlı bir manzara çıkabilmektedir. Görsel sanatlarla alakalı her alanda, her türlü malzeme kullanılarak yapılabilen kolaj çalışmaları, sanatçıların çok daha özgür bir ifade olanağı elde etmelerini sağlamaktadır.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status