Malatya İsmi Nereden Gelir, Neyi Meşhur,Yemekleri | Türk Bilgin

Malatya İsmi Nereden Gelir, Neyi Meşhur,Yemekleri

Bir ülkeyi adım adım dolaşmak ve her zerresinde yüzyıllar öncesinde tarihten silinen medeniyetlerin izlerini bulmak, doğanın oluşturduğu mucizevi güzellikleri izlemek, milyonlarca insana ulaşmak ve daha tanışamadığın milyonlarca insanla aynı toprağı aynı gök yüzünü paylaşmak… Yine aynı heyecan ve tutkuyla çıktık yollara karşımıza ne çıkacağını bilmeden, maceracı bir merakla. İstikametimiz Malatya! ”Yaşamak güzel be kardeşim hele Türkiye’de yaşamak bir başka güzel” dedirten bir şehir daha… ”Malatya Malatya ne güzelsin sen!”

Malatya’nın İsmi Nereden Gelir?

Malatya tarihsel dokümanlara bakıldığında Kültepe tabletlerinde Mellta, Hitit tabletlerinde Maldia olarak geçmektedir. Malatya’nın isim kökü Hititçe bal anlamına gelen “melid”den türediği ve Hitit kitabelerinde “öküz başı ve ayağı” ile ifade edildiği belirtilmiştir. “Melitava” ise “bal ülkesi” anlamına gelmektedir.

Türklerin Malatya’yı fethederek almasıyla Malatyanın adı bugünkü halini almıştır ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla ismi Malatya olarak resmileşmiştir.

Malatya’nın Neyi Meşhur?

Malatya’nın neyi meşhur sorusunda ilk akla gelen cevap: kayısıdır. Kayısı adına tum besinlerin bulunabileceği bu şehirden ayrılmadan kayısının detaylı türlerinden yapılmış dondurulmuş kayısı, kayısı konservesi, jöle, reçel, marmelat ve kreması, yeşil kayısı turşusu ya da pestilini alıp ağızlara layık bir armağan olarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Hediye hakkını kayısıdan yana kullanmak istemeyenler için sofra bezi, perde, yazma gibi ahşap kalıplarla ve baskı tekniği ile süslenmiş dokumalar; halılar, canlı ve renkli olan kilimler Malatya’dan alınabilecek özgün hediyelik eşya seçenekleri de bulunmaktadır.

Malatyalı Ünlülerimiz

Malatyalı ünlülerimizin en başında Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut ÖZAL gelir. Fazilet Partisi eski genel başkanı Recai KUTAN, Aktör Oktay KAYNARCA ve sanatcı Ahmet KAYA Malatya’nın ünlülerindendir.

Günpınar Şelalesi ve Vadisi

Temiz ve serin-havayı sevenlerin akın ettiği yer Günpınar… Günpınar şelalesi; dar kayalıkların ardından 40 metre yükseklikten tüm hırçınlığıyla boğum boğum dökülüp dingin bir göle dönüşüyor.

Durdurak bilmeyen şelalemiz yolculuğuna devam ederek kısa ve geniş bir göl daha oluşturuyor bizler için. Suyun akışını izlemekle yetinmeyip yüzmek isteyenler için şelalenin kenarına soyunma kabinleri kapılmış. Çevresindeki yeşilliği, suyun serinliğini ve sesini yeterli bulanlarsa manzaranın keyfini çıkarabilir. “Oturmaya mı geldik?” diyenler; Günpınar kaynağıyla şelale arasında yer alan vadide, mini şelale ve göletlerde doğa yürüyüşleri yapabilir, fotoğraf çekebilirler.

Arslantepe Höyüğü

Sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapan ülkemizin her parçası tarihi hikayelerle dolu. Malatya’nın kısmetine düşen, Türkiye’nin en büyük höyüklerinden biri olma özelliğine sahip ve yüzyıllar boyu ziyaret edilmeye devam edilecek olan Arslantepe Höyüğü… Kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse; M.Ö.5000 yıllarından M.S.11. yy’a kadar yerleşim görmüştür.

M.S.5-6 yy’lar arasında Roma köyü olarak kullanılmış ve daha sonra Bizans Nekropolü (mezarlık) olarak yerleşimini tamamlamıştır. Arslantepe’de ilk kazılar 1930’larda Louis Delaporte başkanlığında bir Fransız ekip tarafından yapılmıştır. Günümüzde Marcella Frangipane Üniversitesi kaz: çalışmalarını sürdürmektedir. Arslantepe Höyüğü’nde kalıntıların atmosferiyle ve tanıtıcı tabelalarla yer hakkında bilgi edinirken kendinizi tarihte bir gezinti içerisinde bulacaksınız.

Malatya’nın Yöresel Lezzetleri

Malatya yöresi Türkiye’nin en zengin mutfak kültürlerinden birine sahip. Çeşitliliği ile sofralarda ziyafet çektiren yörenin başlıca çorba çeşitleri; mercimek çorbası, kavurmalı erişte-bulgur çorbası, tarhana çorbası, kara çorba, pıtpıtı çorbası, gendime çorbası, kulak çorbası, döğme çorbası, pirinç çorbası, ayali çorba, ekşili çorba, keşli çorba, gurut çorbası, aşure çorbası, malhıta çorbasıdır.

Malatya Yöresine ait yemek çeşitleri; Analı-kızlı,  içli köfte, sumaklı ekşili köfte, sıkmalı köfte, elmalı köfte, kurşun geçmez köftesi, gilgirikli köfte, ciğer köftesi, haşhaşlı top köfte, kel köfte, ıspanaklı dolma köfte, patatesli içli köfte, kabaklı çimdik köfte, yumru köfte, yumurtalı sıkma köfte, yoğurtlu bal kabağı köftesi, etli çiğ köfte, çiğleme, mercimekli çiğ köfte, keloğlan köftesi, yavandan patlıcanlı köfte, dut yaprağı, kabak pazı, zeytin yağlı marul sarmaları, asma yaprağı sarması, soğan dolması, kabak çiçeği dolması, et tiridi, kabuk aşı, buğulama, sac kavurması, tiritli patates, tiritli fasulye, patlıcan dövmesi, boranı, imam bayıldı, pancar kavurması olarak sıralanabilir.

Malatya’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Malatya Müzesi ve Atatürk Evi Müzesini gezmeden; Orduzu Pınarbaşı, Horata, Gündüzbey, inek Pınarı, Sürgü Takas, Somuncu Baba ve çevresi, Günpınar Vadisi ve Şelalesini görmeden; ispendere, Balaban, Harap Şehir içmesinde şifa bulmadan; Aslantepe, Eski Malatya Şehir Suru, Eski Arapgir Kalesi, Darende Aslantaşlar, Yusuf Ziya Paşa Camii, Yeni Camii, Battalgazi Ulu Camii, Melik Sunullah Camii, Somuncu Baba Camii, Çarşı Camii, Arapgir Ulu Camii, Molla Eyüp Mescidi, Emir Ömer Türbesi, Kanlı Kümbet, Sıddı Zeynep Kümbeti, Venk Kilisesi, Taşhoron Kilisesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Yusuf Ziya Bedesteni ve Taşhan’ı ziyaret etmeden; Nemrut Dağı Milli Parkı ve Arslantepe’yi görmeden; Tohma Çayı, Kozluk Çayı, Karakaya Baraj Gölü, Sultan suyu Baraj Gölü ve Sürgü Baraj Gölünde balık tutmadan; Karakaya Baraj Gölü rüzgâr sörfü yapmadan; Sultansuyu Harasında at üstünde doğa gezintisine çıkmadan DÖNMEYİN…

Malatya Pirpirim Çorbası

Malzemeler: 1 kg. pirpirim (semizotu), yarım su bardağı nohut, yarım su bardağı fasulye, yarım su  bardağı yeşil mercimek, 1 adet kuru soğan, 2 yemek kaşığı kef, 1 yemek kaşığı salça, 3 yumurta kadar sıvı yağ.

Yapılışı: Bir gün öncesinden nohut, fasulye üzerini geçecek kadar suyla ıslatılır. Bir tencerede küp şeklinde doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur, içerisine kef ve salçası ilave edilerek tuz ile karıştırılır. Su ve mercimek eklenir. Mercimek haşlanınca ayrı ayrı haşlanmış olan nohut ve fasulye ilave edilir. Ayıklanmış, yıkanmış, doğranmış pirpirim ile birlikte pişirilir. Sıcak olarak servis yapılır, olsun…

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status