Marmaris'te Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler | Türk Bilgin

Marmaris’te Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Muğla’nın turizm ilçelerinden biri olan Marmaris doğal güzellikleri ve gezilecek yerleri olarak, turizm abidesi olarak karşımıza çıkıyor. Marmaris’in gezilecek yerlerini sizler için derledik

Marmaris’te Gezilecek Yerler


♦ Sedir Adası

♦ içmeler

♦ Turunç

♦ Bördübet

♦ Hisarönü

♦ Orhaniye

♦ Selimiye

♦ Bozburun

♦ Söğüt

Marmaris’e Nasıl Gidilir?


Marmaris, İzmir’e 265, Muğla’ya 54, Dalaman’a 87 km. uzaklıktadır. Muğla’dan Marmaris’e doğru giderken vaktiniz varsa yol üzerinde Ula’nın eski evlerini görmeye çalışın Sakar Geçidi’ne yaklaşırken Gökova Körfezi’nin muhteşem manzarası yavaş yavaş önünüze serilecektir.

Dönemeçleri bitirmenize yakın Ege’nin gözde tatil merkezlerinden biri olan Akyaka’nın girişini sağınızda göreceksiniz. Düzlüğe inince Marmaris’e giden ağaçlıklı yolu da kolayca bulacaksınız. Marmaris’in 3 km, kadar kuzeyinde, Beldibi sırtlarında antik çağda Leto’nun kutsal alanı olarak kullanılmış olan Physkos Üren Yerini de gezebilirsiniz.

İngiliz Limanı


Marmaris’in çevresinde çam ormanlarıyla deniz bütünleşir, muhteşem koylar ve milli park­lar bölgenin güzelliğine güzellik katarlar. Gökova’nın, Okluk, Löngöz, Yediadalar ve İngiliz Limanı koylarında muhteşem mavi yolculuklar yapılabilir.Marmaris’e gelmeden önce Sedir Adası sapağı sağınızda kalır. Bölgenin Kedrai olan antik isminin, bir zamanlar bölge­yi kaplayan Cedrus yani sedir ağacından geldiği kabul edilir. Mısırlı Kleopatra’nın bölgeden geçtiğiyle ilgili bir kanıt olmasa da altın renkli kumsala Kleopat­ra Plajı denir. Kalker damlacık­larından oluşmuş olan bu fos­forlu kumlara dünyada yalnızca Sedir Adası’nda ve Girit’in bir bölgesinde rastlanmaktadır. Bu kumun her bir tanesi bir mm den küçüktür, ateşte yanar, so­dalı suda kendiliğinden çoğalır, büyüteç altında hareket eder.

Marmaris, Beldibi ve Armutalan sırtlarından İçmelere kadar çok geniş bir alana yayılır. Yaz aylarında nüfusu 100.000 kişiyi geçen Marmaris, iki ma­rina, yüzlerce otel, restoran ve mağaza ile Türkiye’nin en önem­li turizm merkezlerinden biridir. Marmaris Kalesi’nde küçük bir müze vardır. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sul­tan için inşa ettirilmiş olan ker­vansaray restore edilerek turistik bir alışveriş merkezine dönüştürülmüştür. Marmaris’ten her gün kalkan gemilerle Rodos Adası’na kolayca gitmek olası­dır.

Amos Antik Kenti


İçmelerden Turunç’a gider­seniz yaşamınızdaki en güzel mehtaplardan birini seyredebilirsiniz. Turunç yakınındaki Amos Antik Kenti de ormanlar arasında saklı kalmış bir hazine­dir. Orman içindeki Amos’a Turunç’un içinden geçen yol izlenerek kolayca varılabiliyor. Amos’tan sonra da Kumlubük sadece birkaç kilometre uzak­lıktadır. Kumlubük ismini 40 yıl öncesine kadar kumla dolu olan sahilinden ve denizinden almıştır. Burada da güneşin do­ğuşu muhteşem olur.

Cennet Adası


Marmaris’in tam karşısın­daki antik Nimara veya Cennet Adası (Yıldız Adası) aslında ya­rımadadır. Cennet Adası ve Keçi Adası körfezin ağzını neredeyse kapatır. Yalancı Boğaz olarak bilinen kıstak Cennet Adası nı karaya bağlar. Marmaris’ten Datça’ya devam edilirse antik Amnistos veya Karacasöğüt ilçe merkezine 11 km. uzaklıktadır. Okluk Koyu yolu üzerindeki şelale ve iki bölümlü mağaralar Somalıkaya Düdeni ile Suçıktı Mağarası, Amazon ormanlarını andıran Bördübet de yarımada­nın bu tarafındadır.

Nasıl Gidilir?


Hisarönü, Orhaniye, Selimiye ve Bozburun sapağı da yine Datça yolu üzerindedir Hisarönü veya antik Baybassos tarih boyunca denizciler için körfezin en gözde sığınaklarından, tüccarlar için en önemli limanlarından biri olmuştur. Marmaris civarında deniz en erken burada ısınır ve en geç burada soğur. Bir Tiger antik yerleşim olan Kastabos, Hisarönü ile Orhaniye arasındadır. Selimiye üzerinden Bozbtirun’a kadar gidip, Turgut, Orhaniye ve Hisarönü üzerinden dönerekçok ilginç bir
gezi yapabilirsiniz.

Mutlaka


Orhaniye, denizin ortasındayürüme olanağı veren Kızkumu sayesinde çok ünlü olmuş olan bir kasabadır. Burada, kum hareketleri neticesinde koyun içinde oluşmuş 600 m.lik biryol vardır.

Söğüt’ten Taşlıca’ya giderken sağdaki yolu alırsanız 8 km. sonra antik Kasara veya Serçe Koyu’na gelirsiniz. Bu doğal koy bir zamanlar binlerce serçeye ev sahipliği yapardı. Eylül Ekim aylarında da şahinlerin saldırısına uğrayan serçelerin iç parçalayıcı feryatları tüm çevreden duyulurdu. Serçe Koyu’nun doğal limanındaki batıklardan birtanesi Bodrum Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor, ll.yy.a tarihlenen 15 m. uzunluğunda ve 5 m. genişliğindeki bu batık su arkeolojisi ile ilgilenenler için çok ilginçtir. Simi veya Sömbeki Adası da tam karşınızdadır.

Orhaniye’ye 3 km. uzaklık­taki Turgut Köyü’nün dev sığla ağaçları ve en yükseği 10 m.den dökülen beş şelalesi de görülme­lidir. Marmaris’e yaklaşık 40 km. uzaklıktaki Selimiye (Hydas) butik otelleri, restoranları ve pı­rıl pırıl deniziyle bir diğer harika beldedir. Selimiye’ye 15 km. mesafedeki Bozburun da unu­tulmamalıdır. Denizi bir akvaryuma benzeyen Bozburun’un batıklarla dolu çevresi dalış me­raklıları için ilginç bir ortam yaratır. Bozburun’un bulunduğu koyun, daralarak Akdeniz’le bir­leşen ağzına Ada Boğazı denilir. Bozburun’da eski kilise, yağhane ve değirmen kalıntıları da gezi­lebilir.

Bozburun’un diğer ucunda­ki antik Saranda veya Söğüt Köyü’nün halkı balıkçılık ve tarımla geçinir. Söğüt ile Taşlıca arası 5 km.dir. Türkiye’nin Rize’den sonra en çok yağış or­talamasına sahip ili Muğla’dır. Bölgenin ilginç yerlerinden biri olan Taşlıca Köyü’nde yaşayan­lar su gereksinimlerini Kırkkuyular diye adlandırdıkları doğal sarnıçlardan sağlar. Su boru hat­tı olarak da eşekler kullanılır.

Marmaris Tanıtım Videosu


Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status