Mide Gazına Ne İyi Gelir?, Mide Gazı Nasıl Geçer? | Türk Bilgin

Mide Gazına Ne İyi Gelir?, Mide Gazı Nasıl Geçer?

Mide gazı nasıl geçer

Mide gazı şikayeti vücutta şiddetli ağrılar ve şişkinlik hissi yaratır. Mide gazından kurtulmak için yapabileceklerimiz vardır. İşte gaza karşı yapılacaklar ;

Mide gazı aslında üst sindirim sistemi ile on iki parmak bağırsağına kadar olan kısımda oluşur. Mide gazı oluşumunun başlıca belirtileri, yemek sonrası şişkinlik, hareket ederken gaz çıkarma, yemek sonrası bulantı hissi, midede gerginlik hissedilmesi ile kendini gösterir.

Mide gazı, dışarıdan yuttuğumuz hava, gastrit, yediğimiz yemekler ile oluşur. Çabuk yemek yemek, yerken konuşmak, stres mideye hava dolmasını sağlar. Mide asitlerinin su ve tuz ile reaksiyon yapması, ekşi ve baharatlı, bol soslu yemekler gaz nedenidir.

Mide gazında, gazın emilimini ya da dışarıya atılımını yapacak ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar küçük olan gazları bir araya getirerek dışarıya atmamızı sağlarlar. bazıları ise, mide asit oluşumunu yavaşlatır ve buna bağlı gazın oluşumunu engeller. karbonat ve soda gibi içilen maddeler midede oluşan asidi baskılar.

Eğer yemek sonrası gaz oluşumunuz varsa, 1 saat kadar hafif bir yürüyüş yapmak, karna ve bel bölgesine sıcak su torbası koymak, yemek sonrası ılık bir bardak su içmek etkilidir. Fakat sırtta ve kalp bölgesinde şiddetli ağrınız varsa mutlaka gaz atıcı pastil ya da ilaç almak gereklidir. Sürekli ve hiç geçmeyen bir gaz şikayetiniz varsa bir hekime gözükmekte fayda vardır. Bazı rahatsızlıklar, gaz oluşturabilir.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel