Nene Hatun Kimdir? Kısaca Hayatı | Türk Bilgin

Nene Hatun Kimdir? Kısaca Hayatı

Kurtuluş Savaşının simge isimlerinden birisi olan Nene Hatun Kimdir, nereli ve bu ülke için yaptıkları hakkında Türk Bilgin okurları için bilgilendirici bir makale hazırladık.

Nene Hatun Kimdir?


Kurtuluş savaşı kadın kahramanlarının en başında yer alan Nene Hatun‘un hayat hikayesini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyoruz.

1877-1878 yıllarında Osmanlı Devleti ile Rusya arasında çıkan savaşta Ruslar dört bir taraftan saldırıya geçer. Ruslar uzun yıllar savaşta olan Osmanlı Devletinin yorgun düşmesiyle topraklarımızı işgal ederek Erzurum’a dayanır.

Rus askerleri Osmanlıya ihanet eden ve bölgeyi iyi bilen Ermenilerin rehberliğinde Erzurum-Kars bölgesine çok büyük kuvvetler ile işgale başlar. Bir Kasım gecesinde Erzurum’da düşman askerine karşı koyan Aziziye Tabyasına karşı çok büyük bir kuvvet ile ani baskın yapar. Ani baskına rağmen Türk askeri kahramanca bu baskına karşı koysa da, sayıca üstün olan düşman içeri girmeye başlar. Bütün köy camilerinin minarelerinde ”Ey Türk Milleti Ruslar Kapımıza Dayandı Vatanını,Milletini, Bayrağını Seven Askerlerimize Yardıma Koşsun Diye Çağrılar Yapılır.’

Vatansever Türk milletinin genci, yaşlısı, kadını kısaca çağrıyı duyan herkes, eline aldığı bıçak, satır, kılıç, balta ile düşmana karşı koymak için Aziziye Tabyasına doğru ilerler. Kocasının evde çocuklarla kalmasını söylemesine rağmen Nene durmaz. Çocuklarını eve götürür, ellerini açar Allah’ım çocuklarım sana emanet der ve o da koşar eline aldığı satırla Aziziye Tabyasına düşmana karşı koymaya. Nene Hatun yanındaki diğer kadın kahramanlarımız ki, bunların bazıları; Kara Fatma, Hürmüz, Name… birlikte en ön saflarda düşmanının üzerine üzerine giderler, açılan ateşler onları yıldırmaz. düşmanları kılıç, balta, satır darbeleriyle yere sererler. Bu durumu gören Rus düşman askerleri Türk kadınının kahramanlığı karşısında daha fazla direnemez, geri çekilirler.

O puslu Kasım gecesinde Erzurum‘da kadını, yaşlısı, genci, erkeği büyük bir destan yazar. Türk’ün ne demek olduğunu Ruslara gösterir.

Savaştan sonra, gazilik ünvanına ve Türk kahramanlarına yakışır bir hayat süren Nene Hatun kişilik olarak çok alçak gönüllü olmasının yanında devlet tarafından kendisine maaş bağlanması istense de o büyük kahraman bunu kabul etmez ve şunu söyler. Aynı olay bugün olsa Allah’a şükürler olsun ki, karşı koyabilecek gücüm ve heyecanım var der.

Bu büyük fedakarlıkla kazanılan zaferden sonra Nene Hatun’a ”Aziziye Kahramanı” denir. Nene Hatun’a aynı zamanda Türk Jan Dark‘ı ve Dişi Aslan lakapları da takılır. 1955 yılının Mayıs ayında 98 yaşında  Türkiye’de ilk kez ”Yılın Annesi” seçilen Nene Hatun, 13 gün sonra geçirdiği bir rahatsızlık sonucu yaşamını yitirir. Türk kadınının yüreğini, fedakarlığını ve yüreğinin sembolü olan bu büyük kahraman aradan geçen onlarca seneye rağmen Türk halkı tarafından saygıyla anılıyor.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel