Rekreasyon nedir Faydaları Nelerdir | Türk Bilgin

Rekreasyon nedir Faydaları Nelerdir

Rekreasyon nedir

Rekreasyon, yenileme ve yinedan oluşturulanma demektir. Türkçe karşılığı, boş dönemleri değerlendirme olarak kullanılmaktadır. Toplulukların ve insanların, boş dönemlerinde eğlendirici ve sıhhatli aktiviteler yapmasına rekreasyon denilmektedir.

Rekreasyonun amacı

Çok yoğun ve gerilimli bir yaşam yaşıyoruz. İş yaşamı ve metropol yaşamının getirdiği yalnızlaşma ve iş koşulları sebebi ile yaşamından memnun olmayan psikolojik problemlerı olan pek çok insan vardır. Agresif ve kendi yaşamını sevmeyen bu insanlar internet toplumunun getirdiği sanal dostluklara yönelerek, yalan yaşamlar yaşamaktadır. Dostluk, dostluk ve sosyal temaslar yanı sıra alınan eğitim, seminer, danışmanlık hizmetleri, eğlenceli, dinlendirici aktiviteler insanları yaşama bağlamaktadır. Bu aktiviteleri ve boş dönemleri değerlendirme işleminin tamamına rekreasyon denilmektedir. Son senelerde üniversitelerde bölümleri açılan, hem de pek çok şirketin hafta sonları amacıyla düzenlemeler yaptığı ilgi çekmektedir.

Faydaları nelerdir?

Rekreasyon, ruh sağlığının kazanılması, insanın sosyalleşmesi, yaratıcılık, şahsi yeteneklerin gelişimi, çalışma ve iş veriminin artması, insanı mutlu etmesi sebebi ile yapılması gerekmektedir. Spor, yürüyüş gibi belirli etkinlikler ile bedensel rahatsızlıklar onarım edilebilir. Hareketsiz yaşamın verilen mafsal rahatsızlıkları, şişmanlık, sindirim sistemi problemlerı, kalp damar hastalıkları gibi problemler engellenebilir. Özetle rekreasyon, fiziksel vücuda iyi gelir. Grupsal olarak oluşturulan faaliyetler ile insanın sosyal temaslarini kuvvetlendirmesine, olgunlaşmasına ve çekingenliğini atmasına yardımcı olur. Böylece sosyal yönden ruh sağlığı yine geriye kazanılır. Gizli kalmış yeteneklerin bulunmasına ya da yetenek kazanılmasına yardımcı olarak yaratıcı güç gelişir. Kişiyi mutlu eder. Rekreasyon, su sporları, kara sporları, halk oyunları, dans, müzik, festivaller, sergi, animatörlük, kamplar gibi pek çok aktivitenin planlanarak yapılmasıdır. Grup organizasyonu yapılarak ya da tek olarak yapılabilir. Bu hususta yardım alabilmek amacıyla internet internet sitelerinden yararlanılabilir. Ülkemizde bu dalı okuyan öğrenciler, çok kapsamlı bir dal olmasından iş imkanını çok basit yakalamaktadır.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel