RTÜK Nedir, Ne Demek, Nasıl Çalışır, Görevleri Nelerdir? | Türk Bilgin

RTÜK Nedir, Ne Demek, Nasıl Çalışır, Görevleri Nelerdir?

Televizyonlarda özellikle haberlerde sürekli geçer RTÜK kelimesi. Sürekli olarak bir kaç günde bir RTÜK kurumunun cezalarını duymayanınız yoktur. Peki ama RTÜK nedir, Ne demek, görevleri nelerdir. Bu yazı bu gibi soruların cevaplarını verir nitelikte yazımızın devamını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

RTÜK Nedir?


RTÜK kelimesinin açılımı Radyo ve Televizyon Üst Kuruludur. RTÜK radyo ve  televizyon yayınlarını denetleyen ve 9 kişiden oluşan bir kuruldur. RTÜK üyeleri TBMM tarafından seçilir ve 6 yıl görev yapar. RTÜK üyelerinin 1/3’ü yani 9 kişinin 3’ü 2 yılda bir yenilenmek zorundadır. RTÜK 1983 yılında 2954 sayılı kanuna tabii olarak, 4756 sayılı yasa ve 3984 sayılı kanunun 8. maddesi ile düzenlenerek kurulmuştur.

RTÜK’ün Görevleri


RTÜK Türkiye’de izleyicilerin ve dinleyicilerin daha kaliteli yayınlar sunulmasını sağlamaktadır. Bunu sağlarken de, bir dizi genel kural uygular. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de Radyo ve Televizyonlarda yayınlanan her türlü programlar ki, dizi, yarışma programı, haberler vb. yayınlarında insanlara zararlı olan maddeleri, alışkanlıkları (alkol, sigara, uyuşturucu, kumar vb.) sansürlenerek izleyicilere ve dinleyicilere aktarılması sağlanır. Bunu uygulamayan veya ihlal eden televizyon veya radyo kanallarını RTÜK cezai işlem uygular.

RTÜK ihlaller karşısında ceza uygularken bir programın ilk ihlalinde para cezası, ikinci ihlalinde arttırılmış para cezası, aynı programın 1 yıl içinde üçüncü ihlalinde ise o ihlali yapan program 1 yıl yayından men edilir.

RTÜK’ün Önemi


Türkiye’de RTÜK gibi bir kurumun olması gerçekten çocuklarımızın gelişiminde büyük rol oynuyor. Şöyle bir düşünün ki, diziler, haberler veya diğer programlar RTÜK gibi bir kurum tarafından denetlenmeseydi ne olurdu. RTÜK görevi gereği insanlarımızı zararlı içeriklerden korumayı hedeflemektedir.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel