Sağlıklı Yaşamak İçin 10 Tavsiye | Türk Bilgin

Sağlıklı Yaşamak İçin 10 Tavsiye

Bu yazımızın içeriğinde sağlıklı yaşamak için sizleri bilgilendirici tavsiyeler, bilgiler bulunmaktadır. Sağlıkla kalın.

Sağlığınızı formda tutmak için 10 basit kural


1- Sık sık temiz hava almaya çıkın ve yürüyüş yapın. Kalp sağlığı için en güzel egzersiz budur. Yürüyüş, sinir siste­mini güçlendirir. Temiz havada gezerken sakinleşiyor ol­manız da oldukça önemlidir.

2- Menünüzdeki doymuş yağ miktarını azaltın. Margarin­den, tatlılardan, salam ve sosisten vazgeçin.

3- Menünüzdeki et miktarım azaltın ve bunu balıkla değiş­tirin. Daha fazla sebze ve meyve tüketin. Mönünüzün ya­rısı meyve ve sebze olmalı.

4- Kötü alışkanlıklardan kurtulun. Fazla kahve ve demli çay içmeyin, sigara kullanmayın.

5- Tuz tüketimini azaltın. Unutmayın ki tuz, sadece ekledi­ğiniz yemeklerde değil, salam, sosis, konserve gibi yiye­ceklerde de bulunur.

6- Kendinize tam dinlendirici bir uyku sağlayın. Aynı saatte yat­maya ve uyanmaya çalışın. Günde en az 6 saat uyumaksınız.

7- Daha çok gülün. Zira keyifli ve iyimser düşünceler öm­rünüzü uzatır. Stresli durumlarda sakin kalmayı öğrenin ve dinlenmeye çalışın. Monoton işleri çok uzun zaman yapmamaya çalışın. Ara sıra farklı işlere yönelin.

8- Düzenli egzersiz yapın. Fakat egzersiz sadece vücut için değil beyniniz için de gereklidir. Bulmaca çözün, şiirler ezberleyin. Bu gibi şeyler hafızanızı güçlü tutmaya yar­dımcı olacaktır.

9- Arkadaşlarınızın ve ailenizin değerini unutmayın. Onlar­la görüşmek için zamanınızı ayarlayın.

10- Kilonuzu kontrol altında tutun. Fazla kilolar bütün vü­cudu olumsuz etkiler. Zayıflamak için gerekirse yaşam tarzınızı değiştirin. Vücudunuza acıyın ve diyetlerle ken­dinize eziyet etmeyin. Zira gıda eksikliği de vücudunuzu zorlayabilir. Unutmayın, çabuk kaybolan kilolar o kadar çabuk geri alınır!

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status