Sera Etkisi Nedir ? | Türk Bilgin

Sera Etkisi Nedir ?

Sera Etkisi ne demektir?

Yerküre denilen dünyamızda biriken gazların yükselmesi neticesi ısının da giderek yükselmesi haludur. Normal şartlarda dünyamız, güneşten direkt olarak aldığı güneş ışınlarının haricinde, tam tersi dünyadan yansımakta olan güneş ışınları yardımıyla ısınabilmektedir.

Bahsi geride bıraktığımız bu yansımalar metan gazı, karbondioksit ve su buharı doğrulusunda atmosferimizde yer alan gazlar doğrulusunda tutulabilmekte, bu tutulum da dünyayı git gide ısıtmaktadır. Bütün bu anlatılanların özünde ışınların bahsi geride bıraktığımız gazlar doğrulusunda tutulması sera tesirinin ta kendisidir.

Sera tesiri  amacıyla olan gazlar atmosfer ortamında birikmeye devam ettikçe, dünyada ısınma git gide artmakta bu da belli başlı yaşamsal öğeleri tehlike altına sokmaktadır. Bu gazların ortamında en çok yansıyan ışıkları tutma özelliğine sahip olan gaz ise karbondioksit gazıdır.

Sera tesirinin faydaları nelerdir?

Normal şartlarda bu hal amacıyla çok çok fayda sayılamamakta, hem de yalnızca tek bir hal amacıyla fayda sağladığı söylenilebilmektedir. Çünkü bu halun bir tek faydaı olsa da bunun yanısıra çok da çok zararının bulunduğu bilinmektedir. Sera tesirinin dünya üstündeki tek faydaı, dünyada yaşamın süregelmesini gerçekleştiren etmenlerden biri olan sıcaklığın korunmasını ve dengede kalmasını sağlamaktır. Bu tesir nehirlerin ve okyanusların da donma haline engel teşkil etmektedir.

Sera tesirinin zararları

♦ İlk bahar bundan sonra daha erken gelmektedir

♦ Buzullar gün geçtikçe erimektedir.

♦ Bazı bölgelerde görülen tabiat olaylarının şiddeti artmaktadır (sel, kasırga vb.)

♦ Hayvanların göç etme zamanları farklılık göstermektedir.

♦ Bu farklılıklere dayanamayan hayvanların ve bitkilerin soyu tükenmektedir.

♦ İnsan sağlığı konusu ile ilgili da sera tesirinin alerjik hastalıkları ve kalp-solunum yolu hastalıklarını tetiklediği söylenmektedir.

♦ Kış mevsiminde sıcaklıklar normalin üstünde seyretmektedir.

♦ Kıyı kesimi denilen alanlarda toprak kayıplarında artmalar yaşanmaktadır.

♦ Dünya üstünde birtakım bölgelerde uzun süreler yaşanan çölleşmeler görülmektedir.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status