Sıcak Su Kaynakları Nasıl Oluşur, Kullanım Alanları Nerelerdir? | Türk Bilgin

Sıcak Su Kaynakları Nasıl Oluşur, Kullanım Alanları Nerelerdir?

Sıcak Su Kaynakları Nasıl Oluşur ?

Yer kabuğunun faylar ile  parçalandığı alanlarda yüzeye yakın konumda sıcak alanlar bulunmaktadır.  Burada bulunan sıcak alanları magma tabakasının yüzeye fay hatları boyunca sokulmasıyla oluşur. Yüzey suları faylar aracılığıyla sıcak alanlara kadar iner. Burada magmanın etkisiyle ısınır ve yine faydaları takip ederek yüzeye ulaşır. Böylece sıcak su kaynakları oluşur.

Yeryüzündeki sıcak su kaynaklarının dağılışı fay hatları ile paralellik gösterir. Yer kabuğundan daha derin noktalara doğru inildikçe her 33 metrede sıcaklık ortalama 1 C artarken faylarla parçalanmış alanlardaysa 1 C sıcaklık artışı 2-3 metrede olmaktadır.

Sıcak su kaynaklarının yaygın olduğu bölgelere jeotermal bölgeler denir. Başlıca jeotermal bölgeler; Türkiye, İtalya, Yunanisten, Fas, Cezayir, Filipinler, Malezya, Endonezya, İzlanda, Havai, Yeni Zelanda, Japonya, Amerika Kıtası’nın batı kıyıları ve Doğu Afrika Grabenidir.

Sıcak Su Kaynaklarının Kullanım Alanları

Sıcak su kaynaklarından elektrik enerjisi elde edilir (jeotermik enerji), Termal turizm kaynağı olarak yararlanılır. Seraların ve konutların ısıtılmasında kullanılır. Kültür balıkçılığı yapılır.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status