Sınıf Başkanının En Önemli Görevleri Nelerdir | Türk Bilgin

Sınıf Başkanının En Önemli Görevleri Nelerdir

Bu makalemizde bir çok öğrencimiz tarafından merak edilen, henüz ilk sınıf başkanlığı olduğu için sınıf başkanının görevlerini tam anlamıyla bilmeyenler için bir sınıfın sınıf başkanının yapması gereken görevleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Sınıf Başkanının Görevleri


Özellikle ilk ve ortaokul dönemlerinde bütün çocuklarının hayalini süsleyenlerin en başında yer alır sınıf başkanlığı. Sınıf başkanı seçilen çocuklar o dönemde görevi gereği sorumluluk sahibi olacağından, çocuklar üzerinde olumlu etkiler yaratabilmektedir. Çünkü çocuk disiplini, kuralları, yapılmaması gerekenleri, liderlik vasfı ve kişilik özellikleri o dönemde gelişmektedir.

İnsanları idare edebilme ki örneğin bugün okullarımızda en az bir sınıf 25-30 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencileri idare etme, yönetebilme, sessiz olmasını sağlayabilme, yaramazlık yapmasını önleme gibi görevler sınıf başkanının temel görevlerindendir.

Sınıf başkanları öğretmen sınıfa girmeden önce sınıftaki arkadaşlarının sessizce öğretmenlerini beklemesini sağlayarak, insanlar ile ilişki düzeyinin gelişmesini de sağlamış olur aslında. Sınıf başkanı olan bir öğrencinin kendine olan öz güveninin arttığı gözlenmektedir. Sınıf başkanı sınıfı yoklamaya hazır hale getirerek öğretmenin daha rahat bir yoklama alıp derse daha çabuk başlamasını sağlayarak zamandan da tasarruf edilmiş olur aslında. 

Sınıf Başkanının Temel görevleri  Görevleri

♦ Sınıfta öğretmen olmasa bile sanki öğretmen varmış gibi sınıfın sessiz kalmasını sağlamak.
♦ Arkadaşları arasında olumsuz ilişkileri gidererek sınıfın huzurunun ve arkadaşlık ortamının bozulmasını engellemek.
♦ Öğretmen sınıfa girmeden önce sorumlusu olduğu sınıfın herhangi bir ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek. Örnek vermek gerekirse tebeşir v.b
♦ Yaramazlık yapanları uyararak bu hareketlerine son vermeleri için uyarmak. Dinlemeyenleri öğretmene bildirmek.
♦ Sınıfın temizliğine dikkat etmek.
♦ Girilecek olan ders için öğretmen derse girmeden önce hazırlık yaparak sınıfın hazır olmasını sağlamak.
Genel anlamda sınıf başkanının görevleri yukarıda yazdığımız gibidir. Küçük öğrencilerimiz için çok önemli olan bu görevleri yerine getirme, minik öğrencimizin gelişiminde büyük rol oynamaktadır.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status