Trafik Lambalarının (Işıklarının) Anlamları ve Önemi | Türk Bilgin

Trafik Lambalarının (Işıklarının) Anlamları ve Önemi

Trafik Işıklarının Anlamları ve Önemi

Her gün trafikte trafik lambalarıyla karşılaşmaktayız. Peki, trafik lambaları namacıyla 3 renktir diye hiç düşündünüz mü?

Trafik ışıkları programsı, evvelceleri demir yollarının trenleri denetim amacıyla uyguladığı sinyalleri numune almasıyla adım atmıştır. Demir yolları yönetimi kırmızı rengi DUR sinyali olarak seçmişti. Kırmızı renk kan rengi olmasından asırlar boyu tehlikenin, tahribatın ve ölümün simgesi olmuş­tur. Demir yolları ilk etkinliğe geçmiş olduğu 1830’lu senelerde ışığının rengi yeşil, ışığının ise beyazdı. Bir süre daha sonra beyaz sinyal prob­lem yaratmaya başladı. Beyaz renkli geç’ sinyali başka sokak lambaları ile karıştırılabiliyordu. Fakat daha da fenasü ‘dur’ işaretlerine eklenilen kırmızı mercekler yerlerin­den kanaat ışık beyazlaşıyor, ‘geç’ sinyali olarak al­gılanıyor ve kazalara yol açabiliyordu.

Nihayetinde demir yol­cular kırmızıyı ‘dur’, yeşili geç’ sarı rengi de ‘uyarı’ sinyali olarak kullanmaya başladılar. Bilindiği şeklinde sarı, renk spektrumu içersinde en göz alıcı renktir. Böylece makinist bir sinyalin bulunması ihtiyaç duyulan yerde beyaz ışığı görürse, bir şeylerin hatalı bulunduğunu anlıyor ve tedbirini alıyordu.

Karayollarına erişince, yollarda yalnızca atların ve at otomobillerinin olduğu tarihlerde bile dünyanın büyük şehirlerinde trafik sorundu, ilk trafik lambası otomobillerin meydana çık­masından çok evvelce 1868’de Londra’da kullanıldı. Gazla yakılan ve bir eksen çevresinde döndürülebilen kırmızı ve yeşil lambalar bir sene sonrasında patlayıp, kendilerini çeviren polisi de yaralayınca bu program ortadan kalktı.

Ama öte taraftan otomo­billerin meydana çıkması ve şehirlerde dolaşmaya başlamalarıyla birlikte hal iyice kötüleşti. Çeşitli şehirlerde farklı programlar yapıldı. Demir yollarındaki program numune alındı fakat demir yollarında birbirine paralel iki hat vardı.

Bu sistem iki yolun kesiştiği kavşaklarda işe yaramıyordu. Sonunda bugünküdekilere ben­zeyen ilk elektrikli otomatik trafik lambasını, ilköğretim mezunu ve ABD’deki Cleveland’da oto­mobil sahibi ilk siyahi icat eden olan Garrett Morgan geliştirdi. 1914’de ilk denemelerine başlamış olan Morgan 1923’de de patentini almıştır. Morgan 1963’de ölümünden az evvelce patentini 40 bin dolara General Electric firması­na sattı. Morgan’ın lambaları demiryollarına benzer şekilde bir T üstünde kırmızı ve yeşil iki lambadan ibaretti. Çok geç­meden uyarı manasında sarı lamba da ek edildi ve program tüm dünyaya hızla yayıldı.
Aradan geride bıraktığımız senelere karşın sarı renk hala ‘İKAZ’ manasındadır fakat bugünkü sürücüleri onu ‘GEÇ’ sinyali olarak idraklıyorlar

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status