Türk Nedir, Anlamı Nedir, Ne Demek | Türk Bilgin

Türk Nedir, Anlamı Nedir, Ne Demek

Türk olarak en çok ait olduğumuz ırkımızın özelliklerini, Türk olmanın ne demek olduğunu, Türk derken Türk adının nereden geldiğini merak ederiz. Bizde merak ettik ve araştırdık işte internet’ten derleyerek hazırladığımız ve bir çok soruya ışık tutacak olan sonuç.

Türk Nedir?


Tarihte Türk kelimesinin anlamı; güç, olgunluk çağı, güzel insan gibi anlamlarda kullanılmıştır. Bir başka kaynakta ise Türk adının anlamı güçlü, kuvvetli, kudretli, doğan, türeyen, çoğalan, artan demektir.

Tarihte Türk kelimesi siyasi bir adı olarak ilk defa Göktürk Devleti tarafından kullanılmıştır. Daha sonralarda ise Türk kelimesi bütün Türk soyları tarafından milli bir ad olarak kabul görmüş ve kullanılmıştır.

Yunan, Alman ve İngiliz kitaplarında ise Türk kelimesi için; ismi anıldığında korku, yılma ve çaresizlik akla gelen ırk olarak geçmektedir.

Türklük bir kan meselesidir. Bir insan ya Türktür, ya da değildir. Türk olmayla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayı birbirine karıştırmamak gerekir. Tarih boyunca bir çok devlet kurabilmiş, bağımsızlık timsali, pratik zekalı, duygusal ve mensubu olmaktan büyük gurur duyulan ırktır.

Rivayete göre büyük tufan bittikten sonra Nuh Peygamber, dünyayı oğulları arasında paylaştırmış. Oğullarından birine de Orta Asya düşmüştür. Nuh Peygamberin bu oğlunun sekiz çocuğundan birisinin adı da Türk’tür ve babasının öldükten sonra da onun yerine geçmiş ailenin lideri olmuştur. Onun nesline de Türk Nesli denmiştir.

Tarihin hiç bir döneminde başka bir ulusun himayesine girmeyen tek ulustur Türk Ulusu. Tarihin hiç bir döneminde sömürgecilik nedir bilmemiş. Sömürgecilik döneminde bilinen dünyanın neredeyse yarısına hükmetmesine rağmen, hiç bir ulusa ve halka zulmetmeden adaletli bir biçimde yönetmiş, onurunu, haysiyetini ve şerefini hiç bir zaman ayaklar altına almayan ulusun adıdır Türk.

İşte Biz Türkler Hakkında İlginç Bilgiler


Günümüzde ise geçirdiği bir trafik kazasından sonra arabasından inip kanlar içinde olmasına rağmen arabasının durumuna üzülen kişidir Türk.

Tüpte gaz kaçağı var mı diye kibrit çakarak kontrol edendir Türk.

Uçakta bulunan tanıdıklarına, uçak havalandıktan sonra görmeyeceğini bile bile el sallayan kişidir. Türk.

Televizyonda film izlerken filmin oyuncularıyla konuşanda Türk sinemaseverlerdir.

Türk Allah’ın dünyayı yönlendirmekle ve yönetmekle görevlendirdiği bir kaç ulustan birine verilen addır. Kuran’i Kerim’in Maide Suresinin 54. Ayetinde;

buyrulmuştur. Ayette belirtilen toplumun Türkler olduğu bir çok alimin ortak görüşüdür. İngiliz yazar Lady Mary Montagu ise, Türk kadınları hakkında Türk kadınlarının en büyük süsü, Türk olmalarıdır. Onlar süslenmek için dünyanın diğer uluslarına ait kadınlar gibi zümrüt veya elmas takınmıyorlar. Belki de, üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve değer katıyor oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilemez bir pırlantadır, dizilerini kaleme almıştır.

Fransız yazar Pierre Loti de, Türk asillerin asilidir. Yapmacık olmayan, gösterişi hiç bulunmayan, tek gücü ise asalet de  ona tabiatın hediyesi olduğunu söylemiştir.

Türkler dünyada milletsiz yaşayamayan bir millettir. Tarih boyunca kurduğu 41 devlet, 33 Beylik, 21 Atabeylik, 16 İmparatorluk, 10 Cumhuriyet bunun en büyük göstergesidir.

Türk Milleti ırk kelimesini tarihte hiç bir zaman  kendi türü için ortaya atmayan ama büyüklüğü kendi tarihinde ve her Türk’ün  kanından belli olacak büyük bir millettir. Ayrıca diğer ülkelerin birlik olup eski günlerine dönmelerinden korktukları için engellemeye çalışılan bir millet olarak da ifade edilebilir.

10.000 yıllık geçmişi olan ve tarihte ilk defa yazıyı kullanmış, bilim ve sanat’da ileri olduğu kadar, savaş meydanlarında da üstün olan millettir. Tarih yazan, tarih değiştiren ve büyüklüğü tartışılmayacak bir millettir, Türk Milleti! Dünyaya güçlülüğü ve mertliği ile nam salmış bir millet olarak tarihte büyük destanlara adını yazdırmıştır. Aynı zamanda dünya tarihinde en çok bahsedilen millettir. Tüm bunlar bilimsel bir dayanağa sahip olmayabilir. Ancak dünya genelinde yaklaşık olarak 250 milyon kadar Türk yaşar. Bu güç birleştiğinde dünyaya hükmedebilir. Esas ve kalıcı çözüm istisnasız Türk Birliğidir.

Yorum

Yorum

Yorumlar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel