Turkuaz Kart Nedir, Ne Demek, Ne İşe Yarar, Nasıl Başvurulur? | Türk Bilgin

Turkuaz Kart Nedir, Ne Demek, Ne İşe Yarar, Nasıl Başvurulur?

Turkuaz Kart Nedir ?

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin açıkladığı Turkuaz Kart; yabancılar amacıyla getirilmesi öngörülen basitlıklardan yalnızca birini oluşturuyor. Türkiye’de kısa sürede çalışacak yabancı çalışanlar ve stajyerlere de belli şartlarda çalışma izni verilmesi, Suriyeli mültecilere daha basit çalışma izni verilmesi de öngörülen başka düzenlemeler arasında tespit edilen Turkuaz Kart ile bilhassa yabancı yatırımcıların mevzuatla daha az uğraşması hedefleniyor. halen bir çok değişik kurumun yönetmekte bulunduğu çalışma izinlerini de, meşru değişiklıklerden sonra bundan sonra yalnızca Çalışma Bakanlığı takip edecek.

Göçmenler bundan sonra Türkiye’nin bir gerçeği. Bu hali göz ardı etmeyen hükümet bu alanda koordinasyonun tek elde toplanması amacıyla çalışmalarını tamamladı. Yabancı çalışanlarla alakalı olarak atılacak adımlarda Göç Yasası ardından kurulan ”Göç Politikaları Kurulu” aktif olarak kullanılacak. İçişleri Bakanının başkanlığında, Aile ve Sosyal Politikalar, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Emniyet, Dış işleri, İç İşleri, Kültür ve Turizm, Maliye, Milli Eğitim, Sıhhat ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıkları müsteşarları ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı ve Göç İdaresi Genel Müdürü’nden meydana gelen kurul, senede bir kez toplanıyor. Bu kuruldan bundan ileri proseste yabancıların istihdamı konusu ile alakalı daha çok yararlanılması planlanıyor. Yasaya göre, kurul çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığının önerileri çerçevesinde, Türkiye’nin gereksinim duyduğu yabancı iş gücüyle alakalı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da görüşleri tarafında tarım alanlarındaki mevsimlik işler amacıyla istikbal yabancılara dair temelleri belirlemekle yetki sahibi bulunuyor.

Turkuaz Kart Uygulaması

Başbakan Yardımcısı Caniklinin, yabancı çalışanlar kanununda değişiklık yapılacağını açıklamasının ardından, değişiklığın detayları da belirginleşti. Yasa değişikliğiyle ”turkuaz kart” basitlığından yararlanabilecek yabancılar, seçme ve seçilme hakkı ile askerlik dışında Türk vatandaşlarının sahip bulunduğu haklara sahip olabilecek.

Öngörülen değişiklığa göre, vasıflı yabancı uyruklu çalışanların Türkiye’de çalışabilmesi amacıyla bir puanlama sistemi getirilecek. Bu sistem kapsamında; çalışanların dil, mesleki birikim, eğitim gibi nitelikli bilhassari bir puanlama sistemine tabi tutulacak. Burada barajı aşanlara da turkuaz kart verilebilecek. Ayrıca, finansal yönden kuvvetli şahıslar de Türkiye’ye yerleşmek isterse turkuaz kart kapsamında değerlendirilebilecek. Turkuaz kart alan kişi, ailesini de bürokratik bir proses olmadan Türkiye’ye getirebilecek.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status