Urla'nın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Urla'nın Gezilecek Yerleri | Türk Bilgin

Urla’nın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Urla’nın Gezilecek Yerleri

Ege bölgemizin en büyük kenti İzmir’e bağlı olan Urla gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir yerimizdir. Urla’da gezilecek yerleri Türk Bilgin okurlarını bilgilendirmek için sıraladık.

Urla’da Gezilecek Yerler


Urla, Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. Yorgo Seferis, Necati Cumalı ve Tanju Okan Urla ve yakın çevresinde yaşamış ünlülerdir. Urla Yarıma­dasının 40 km. sahil şeridi, bir­birinden güzel bakir koyları ve 12 küçük adası vardır. Bu ada­lardan Uzunada ve Hekim Ada­sı askeri amaçlı değerlendirilirken Yassıca Ada turizme açılmıştır. 

Karantina Adası


Karantina Adası, Osmanlı Dönemi’nde de çok stratejik bir noktaydı. Osmanlı Devleti, 1865 yılında Karantina Adası üzerinde Fransızlara Sağlık Koruma Mer­kezi yani karantina inşa ettirmiş. Ticari gemiler veya Hac’dan dö­nen gemilerin yolcu ve mürette­batları bu adada sağlık kontro­lünden geçirilirmiş. Gemiler açıkta beklerken yolcuları sandal­larla adaya taşınır ve ilaçlı suyla yıkanırlarmış. Yolcuların eşyaları ve çamaşırları da buharla sterilize edildikten sonra başlayan 15 gün­lük sürede hastalığa rastlanırsa karantina dönemi başlarmış. Duşlar, kazanlar, dolaplar iyi du­rumdadır ama ada ziyarete kapa­lıdır. Bugünlerde ada üzerinde bulunan hastane yeni yerine ta­şındıktan sonra kazıların sürdürülmesi bekleniyor.

Klazomenai Antik Kenti


Yarımada üzerinde tarihi MÖ 4000 yılına kadar çıkan Klazomenai antik kenti bulu­nuyor. Klazomenai’de zeytinya­ğı, parfüm, dokuma ve seramik atölyelerinin izleri bulunmuştur. MÖ 12. yy.da bölgeye yerleşen Yunanistan’dan gelen koloniler İyon uygarlığını kurar. MÖ 7. yy.daki Kimmer istilası sırasında Trakya, Karadeniz, Mısır ve Filistin’e kadar uzanan İyonyalılar ticareti de geliştirirler ve kolonilerine başta zeytinyağı olmak üzere gıda maddeleri de satmaya başlarlar.

Anaksagoras


Klazomenaili Anaksagoras, elementler öğretisini geliştirmiş ve her elementin bazı küçük tohumların karışımından oluştuğunu öne sürmüştür. Anadolu, 10000 yıldır zey­tin ağacına ev sahipliği yaptığı için zeytinin anavatanı kabul edilir. Klazomenai’de 2500 yıl öncesine tarihlenen bir zeytin­yağı işliği bulunmuştur. Bu iş­likte kullanılmış olan teknoloji çok ilginçtir. Uç gözlü yağ ay­rıştırma sistemi ile kesintisiz yağ üretimi yapılmış. Sistemde, bir yuvanın içinde dönen taş mer­danelerle zeytin püre haline getirilmiş ve fazla üretim yapa­bilmek için büyük pres değer­lendirildiğinden pratik bir bocurgat sistemi kullanılmış. Zeytin püresinin keçi kılından torbalarda prese konulduğu dü­şünülüyor. Kısacası MÖ 4. yy.a kadar yöntem, yağı sıkmak, beklemek, yağı sıyırmak, boşalt­mak ve tekrar başa dönmekti.

MÖ 550 yılındaki Pers is­tilasında zeytinyağı üretimine ara verilir. MÖ 530’da üretim yeniden başlar. Havuzlarda bir­leşik kaplar esasıyla baskıdan gelen yağ ile kara su karışımı başka bir kuyuya aktarılıyor, burada zeytinyağı yüzeye çıkıyor ve kara suyla tortu dibe çökü­yordu. Zeytinyağı, burada da başka bir delikten başka bir ku­yuya alınıyordu. Bu evrede zey­tinyağı kepçelerle başka bir havuza alınarak dinlenmeye bırakılıyordu. Üretimi arttırma­yı başaran Klazomenaili tüccar­lar yağı depolayabilmek ve satabilmek için de özel olarak yapılmış, dip tarafı düz amfora­lar kullanıyorlardı. Ancak Kla- zomenaililer, MÖ 500’den son­ra Perslere yenilince ülkelerini terk etmek zorunda kalır

Bademler Köyü ve Necati Cumalı


Urla’ya bağlı Bademler Köyü’nün özelliği, Türkiye’nin tiyatrosu olan ilk köyü olmasıdır Köyün tiyatrosu 1969 yılında yapılmış, 1964 yıl ı nda Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülü kazanmış olan Susuz Yaz filmi de bu köyde çevrilmiştir. Necati Cumalı’nın köydeki evi müzeye dönüştürülmüştür.

Karaburun


Anadolu’nun Ege Denizi’ne uzanan ucu Karaburun Yarımadası cennetten bir diğer köşedir Bölgede başta nergis çiçeği olmak üzere sümbül, zambak, koz çiçeği olmak üzere çiçekçilik önemli bir gelir kalemidir. Dalından koparıldığı gibi herhangi bir işleme tabi tutulmadan yenilebilen hurma zeytini de ülkemizde sadece bu bölgede yetişir

Ildırı – Erythrai


Çeşme’den Ilıca Şifne üze­rinden, İzmir’den geliyorsanız otoyoldan Zeytinler sapağından çıkarak Ildırı’ya kolayca ulaşa­bilirsiniz. 1924 yılına kadar şirin bir Rum köyü olan Litri, o za­mandan beri Ildırı olarak anılıyor. Aleon Deresi’nin yüksek debili kaynak sularıyla başta enginar olmak üzere ülkemizin en lezzetli sebzelerinin Ildırı’da yetiştirildiği söylenir. Ildırı Körfezi’nin açıklarında 28 ada vardır. Kısa tekne yolculuklarıy­la ulaşılan koylarda yüzmek çok keyiflidir.

Ildırı köyünün üzerine ku­rulduğu Erythrai antik kenti Giritliler tarafından kurulmuştur. Erythrai, MÖ 9. yy.da hayata geçen Panionion’a da üye olmuş. Kent, Lidya, Pers, Hellenistik ve Roma dönemlerini yaşamış. MÖ 6. yy.a tarihlenen Athena Tapınağı’nda bulunmuş olan kadın heykeli İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

M.Ö. 4. yy.da inşa edilmiş olan tiyatro 10.000 kişiliktir. Sahil tarafında gün ışığına çıkarılmış olan mozaikler de ilginçtir.

Antik Çağ’da kentler kâhinleriyle de ünlüdür. Erythrai’nin, Apollon’un keha­netlerini bildiren kadın kâhini Herophile’nin ünü tüm yarıma­daya yayılmıştı. Bu nedenle diğer kentler Erythrai’den çeki­nirlerdi.

Akropolü gezerken göreceğiniz sarıçiçekli bir bitkinin sapı yapraklarının ortasından çıkar. Mevsimine göre taze veya kuru olarak görebileceğiniz bu bitki dekorasyonda kullanılıyor.

Urla’da Ne Yenir?


Bölgede ayrıca peynircilik, zeytin ve zeytinyağı yapımı çok önemlidir. Çevrede, sakız enginarı, kenger, başparmak otu, karabaş otu, turp otu, bağ sarımsağı, arapsaçı gibi sebzeler bulunur. Yapımı zahmetli, kokusu ağır kopanisti peyniri bölgeye has bir lezzettir. Kurutulmuş enginar çiçeği tohumu ile mayalandırılan sütle imal edilen peynir, keçi loru, kelle peyniri, sepet peyniri de nefis seçeneklerdir.

Kelle peyniri rendesi ve sütlü peynirle yapılan “Dede Sarığı” yoğurtla yenir. Nasır böreği, patlıcan dalangası, börülce salatası, patlıcan bastı ve söndürme (peynir tatlısı)yemeyi unutmayın.

Mutlaka

Birgi Köyü çevresindeki küçük restoranlarda sabah kahvaltısı etmeyi unutmayın. 

Urla Tanıtım Videosu


Yorum

Yorum

Yorumlar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel