Web Sitesi İle İnternetten Para Kazanma | Türk Bilgin

Web Sitesi İle İnternetten Para Kazanma

Merhaba bu başlığı web aleminde site kurmak isteyen, internetten web sitesi ile para kazanmak isteyen ve kurduğu sitenin en kısa zamanda google de yükselerek belirli ziyaretçi sayısına ulaşarak daha çabuk büyümesine yardımcı olacağını düşündüğüm için açtım.

Bundan 5-6 yıl önce google için pagerank değeri bir siteyi sıralamaya koyarken olmazsa olmazı iken içinde bulunduğumuz 2017 yılı için bunu söylemek mümkün değildir. Günümüzde ise google yapay zeka ve algoritmaları sayesinde gerçekten emek vererek belirli zamanını blog yazarak ve bunu insanlara faydalı bir şeyler sunarak, özgün bir şekilde yapan blogları eskiye nazaran daha çabuk farkediyor ve sıralamada da yükselmelerini sağlayarak, verilen emeğin karşılığını da vermiş oluyor. Yaklaşık 10 yıldır bu işin icerisinde olan bir kişi olarak edindiğim tecrübelerime dayanarak siz değerli web sitesi olan, yeni bir blog kurmak isteyen arkadaşlara ilk tavsiyem gerçekten web sitenizin adını kurduktan sonra özgün olarak içerik sağlayabileceginiz bir alan adı almanızda çok fayda var.

Özgün ve seo’ya uygun olarak hazırlanan her makale googlede her zaman üst sıralara çıkar, tabiki örneğin 2-3 yıllık bir blog ve alexa ( alexa ile ilgili bir başka başlık altında bilgi vereceğim) değeri yüksek olan bir site gibi hemen indeks almasını beklemek yanlış olur, ama eninde sonunda sabırla yazılan makaleler ile bloğunuzun gün geçtikçe güçlenerek hem alexa değeri hem de trafik açısından gözle görülür bir yükselişte olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Web siteden adsense (adsense konusunda da daha sonra bilgi vermeye çalışacagim) ve çesitli reklam firmaları ile para kazanmak mümkün ancak gerçekten sitenize zaman ayırmalı ve emek vermelisiniz. İlk zamanlarda bu işi sadece hobi için yapıp ve uzman olduğu konularda insanlara yardımcı olabilmek amacıyla blog kurup sonraları ise bloğundan kazandığı ve giderek artan bir gelire sahip olan çok yakından tanıdığım insanlar var. Burada önemli olan bazı kriterler var onları yerine getirmemiz gerekiyor.

Bu kriterleri kısaca sıralamamız gerekirse;

1)- Alan Adı: İlk etapta hakkında bilgi sahibi olduğumuz ve insanlara bu konu hakkında özgün makaleler yazarak faydalı olabileceğinize inandığınız bir kategori seçip sitenin adını da yani alanadını da bu konuya hitap edecek şekilde bir site ismi satın almak. Yaptığım bir çok incelemede farkettim ki, com uzantısına sahip olan alanadları googlenin gözünde her zaman daha değerlidir.

2)-  Host-Sunucu (Site Hızı):  sakın yeni kurulan bir sitenin hızının çok da önemli olmadığını düşünmeyin. Çok farkediyor. Sitenizin hızlı çalışması seo için çok önemli bazi seocular bir sitenin açılma hızının 5 saniyenin altında olması gerektiğini belirtse de büyük bloglarından sayfalarını incelediğimizde günde 100 binlerce insan girse bile site açılış hızı 5 saniyenin çok altındadır. Sitenize uygun ve ilerleyen aylarda, yıllarda ziyaretçi sayınızın artacağını da düşünerek güzel bir hosting-sunucu firması seçmelisiniz. Ben bunun için sanal sunucu kiralamanızı tavsiye ediyorum. Bunun nedeni ise ilerleyen aylarda paketiniz yetmediğinde bir telefonla paketi 2 katına, 3 katına,4 katına veya ne kadar alan gerekiyorsa pratik olarak kolayca artırabiliyorsunuz. 

3)- Özgün İçerik:bilindiği üzere artık ülkemiz de dahil dünyanın her yerinde internetten para kazanmak için açılan milyonlarca hatta milyarlarca blog ve web sitesi mevcut ancak kayda değer, düzenli olarak gelir elde edebilenlerin sayısı ise oldukça düşüktür. Bunun temel nedeni ise bir çok blog ve web site kopyala, yapıştır mantığını benimsediğinden ve özellikle Türkiye’de web site sahiplerinin hemen kazanayım, trafiğim artsın ne kadar makale o kadar para mantığı ile hiç emek vermeden, başkalarının emeklerini çalarak kendi sitelerinde yayınlamasından kaynaklanıyor ki, bunun adı hırsızlığın sanal versiyonudur. Web sitenize alan adı ve host aldıktan sonra sitenizi wordpress ile kurduktan sonra (wordpres kurmanızı tavsiye ederim kullanımı yeni başlayanlar için kolay ve dünya’da bir çok web sitesi kullanıyor ve sürekli güncelleniyor) artık sitenize makale yazmaya başlayabilirsiniz. Buraya çok dikkat etmek gerekiyor, siz yeni bir site olduğunuz için ilk günlerde özellikle ilk ay her gün içerik girmeye çalışın günde en az 3-4 tane kaliteli özgün makale girin. Sonraki aylarda 2 günde 2 tane daha sonraki aylarda 3 günde 2 tane ve 4 günde 2 tane olarak girebilirsiniz. (tabi ne kadar çok girerseniz sizin karınıza) Sakın ola ki, sitenize 1 günde 10 makale yazıp 1 ay hiç yazmamazlık yapmayın 10 makaleyi 1 günde gireceğinize 5 günde 2 tane yazarak 25 güne yayarsanız. Siteniz Google’nin gözünde sık sık güncelleniyor gözüktüğünden hem google de sıralamanız yükselecektir, hem de Alexa değeriniz yükseldiğinden bir çok rakibinizin de önüne geçmiş olursunuz. Yazdığınız özgün makalelerinize seo açısından kesinlikle makalenin uzunluğuna bağlı olarak 2-3 tane resim eklemeniz sitenizin faydasına olacaktır. Unutmadan söyleyeyim, sitenize makale girerken makalelerinizin uzunluğunun en az 200 kelime ve üzeri olmasına çok dikkat edin, bu da seo için olumlu bir katkı sağlayacaktır.

4)- Tema: Web sitenize yakışacak, göze hoş gelen ve mobil destekli profesyonel bir tema yapabiliyorsanız siz yapın tema yapma konusunda bilginiz yoksa bu konuda bu konunun uzmanı olan kişiler tarafından muhakkak destek almanızı tavsiye ederim. Tema bir sitenin albenisidir, olmaz sa olmazıdır işte bu yüzden sitenize güzel bir tema yükleyin sitenize bir gelen ziyaretçi eğer site adınızda kısa ve akılda kalıcı ise bir sonraki ziyaretini direk site adınızı tarayıcıya yazarak gelebilir, bu durum da sitenizin daha çabuk yükselmesini sağlayacaktır.

5)- Sabır ve Azim: Yukarıda yazdığım 4 maddeyi okuduysanız aslında internette hızla yükselerek, belirli bir trafiğe ulaşıp para kazanmak isteyenler için ve benim için de en hassas olduğum madde sabır ve azim. Yukarıda yazılan şartları yerine getiriyorsanız ve bunları ciddi sabır ve azimle yapan herkes internetten istediğini alacaktır. Ben şuan da günde 1,5 saatimi ayırıyorum web siteme ve şuan için 2 tane makale yazıyorum. İlerleyen aylarda bunu günde 3 taneye çıkarmaya çalışacağım. İşte bu işi düşünün ki, 2 yıl 3 yıl boyunca sabırlı olarak devam ettirebilen her insan internetten ciddi paralar kazanabilir. Herkes heveslenerek web sitesi açıp, bir kaç gün sonra bir kaç içerik girip bırakır. Araştırırsanız bu dediğimiz %100 doğru olduğunu göreceksinizdir. İşte bu 2-3 gün içerik girip bırakmak değil 2-3 yıl boyunca düzenli olarak gireceğiniz içerik sizi kesinlikle ziyaretçi açısından 10 binlere hatta 100 binlere ulaştıracaktır. Kendi kendinize söz verin mesela deyin ki, ben her gün akşam saat 20.00 ile 22.00 arası siteme içerik hazırlayacağım.

Arkadaşlar yazı biraz içimden geldiğince yazdığım için biraz uzun olmuş olabilir. Ancak inanın çalışırsanız çok kazanırsınız, yeter ki, Azimli olun. Şimdiden bol kazançlar.

Yorum

Yorum

Yorumlar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status