Yünlü Çamaşırlar ve Örgülü Çamaşırlar Nasıl Yıkanır? | Türk Bilgin

Yünlü Çamaşırlar ve Örgülü Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Kışın bizi sıcak tutan yün giysilere karşı vefalı olur ve onlara iyi bakarsak, uzun yıllar eskitmeden kullanabiliriz.

Yünlü Çamaşırlar ve Örgülü Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?


Kural 1: Yün giysiler elde yıkanmalıdır! Yünlülerinizi elde yı­kamak biraz yorucu olabilir ama uzun ömürlü olmaları ve hep pırıl pırıl kalmaları için bu küçük zahmete katlanmak gerekecek.

♦ Yünlüler, deterjan yerine, rendelenip sıcak suda eritilmiş doğal sabunla yıkanmalılar. Yıkamadan önce ters çevril- meliler. Fakat şunu unutmayın: Yün için çok sıcak su da çok soğuk su da iyi değildir. Ayrıca, yünlüler çabucak yıka­nıp durulanmalı, suda bekletilmemelidir.

♦ Yün giysilerdeki ter kokusundan kurtulmak için, 10 litre suya 1 yemek kaşığı kabartma tozu” formülünü kullanabi­lirsiniz. Hem ter kokusundan kurtulursunuz hem de yünlü­lerin renkleri canlanır. Ter kokusu için ayrıca, 10 litre su için 1-2 yemek kaşığı tuz veya sirke formülünü de kullanabilirsi­niz. Yıkadıktan sonra, gliserinli suda (10 İt su için 1 çay kaşı­ğı gliserin) durularsanız, yün daha yumuşak ve kabarık olur.

♦ Renkli yünlü giysileri durularken, durulama suyunun içi­ne az sirke koyun, giysilerin rengi daha canlı olacaktır.

♦ Yünlünüzde yağlı bir leke varsa: 1 bardak kuru hardalın içine az su koyup katı bir karışım elde edin. Gazlı bezden geçirerek, 10 litre ılık (40-45 derece) suda eritip 2-3 saat bekletin. Giysilerinizi bu karışımda yıkayın, başka deterjan veya sabun kullanmayın.

♦ Tüylenmiş yünlü ürünün eskisi gibi güzel ve bakımlı gö­rünmesi için, fasulye ıslattığınız suyu kullanın.

♦ Yünlülerinizi çamaşırlıkta kurutmayın. Giysiler modelleri­ni kaybedebilir. Çamaşırlığa asmak yerine ıslakken havluya sarın, yavaşça sıkın ve beyaz çarşaf veya havlu ile örtülmüş masanın üzerine serin. Sakın güneş altında ve kalorifer üs­tünde kurutmayın.

♦ Örgü şalınızı yıkadıktan sonra, yumuşak bez üstünde ma­saya serip düzeltin ve köşelerinden çekip toplu iğne ile ma­saya sabitleyin.

Yorum

Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Genel DMCA.com Protection Status